Lokaty długoterminowe – czy warto trzymać na nich oszczędności?

shutterstock_93892222

Oszczędzanie na lokatach terminowych jest formą oszczędzania najczęściej wybieraną przez Polaków. Analitycy zgodnie podkreślają, że obecna sytuacja na rynkach finansowych sprzyja inwestycjom długoterminowym, które nie tylko oszczędzają czas, jaki należałoby poświęcić na wyszukanie korzystnych ofert. Dodatkowo banki zachęcają klientów do takiego oszczędzania, oferując wyższe oprocentowanie na lokatach długoterminowych.

Nikt do tej pory nie podjął się próby oszacowania czasu, jaki osoby oszczędzające na lokatach krótkoterminowych poświęcają na odnowienie depozytu lub wyszukanie korzystniejszej oferty. Gdyby taki czas spróbować wycenić zapewne dosyć szybko by się okazało, że zamiast zakładania kilku lokat bankowych na krótsze terminy bardziej opłacane dla klienta będzie założenie depozytu długoterminowego, który oferuje wyższe oprocentowanie oraz dodatkowo nie zmusza do cyklicznego wyszukiwania nowych ofert finansowych.

Dlaczego zatem lokowanie pieniędzy na lokaty długoterminowe jest bardziej opłacalne? Od kilku lat polski bank centralny obniża stopy procentowe, co dla klienta banku oznacza niższe oprocentowanie na depozytach. Jeszcze kilka lat temu, w latach 2011 – 2013, oprocentowanie na depozytach rocznych sięgało 6-7% i nie było bardziej korzystne niż oprocentowanie oferowane przez banki dla depozytów krótkoterminowych. Obecnie stawki oprocentowania w przypadku depozytów terminowych rzadko przekraczają 2%, dlatego z perspektywy kilku lat najwięcej zyskali ci klienci, którzy zdeponowali środki na lokatach kilkuletnich i obecnie mogą liczyć na dopisanie odsetek w dużo wyższej wysokości.

Oczywiście mogą się pojawić opinie, że stopy procentowe w niedalekiej przyszłości mogą zacząć rosnąć, jednak od momentu podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej do chwili, gdy banki faktycznie zaczną podnosić oprocentowanie na depozytach, może upłynąć nawet kilka miesięcy.

Zakładanie lokat na kilka lat nie wymaga od jej posiadacza znajomości zjawisk makroekonomicznych i specyfiki rynków finansowych. Jednak deponowanie pieniędzy w instytucji finansowej na kilka lat powinno być premiowane przez banki wyższym oprocentowaniem ze względu na czas, przez jaki bank może obracać pieniędzmi klienta. Klient wie z góry, ile zarobi na koniec trwania depozytu. Pewność zysku oraz jego gwarantowana wysokość to kolejne atuty, przemawiające na korzyść depozytów długoterminowych.

Sprawdź także porównanie lokat bankowych na konta-oszczednosciowe.blogspot.com

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Lokaty długoterminowe – czy warto trzymać na nich oszczędności?

  1. Balias
    6 lutego 2017 at 10:46

    A czytujecie blogi finansowe czy raczej zawierzacie własnej intuicji? Ja na przykład polecam wam tą stronę E-Bs.pl – lokaty, oszczędności, budżet domowy. Czasem nie wiemy co jest lepsze dla naszego budżetu i lepiej skorzystać z porad fachowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *