Lemiesze do pługa – budowa i rodzaje

tractor-7441346_640

Lemiesze do pługa to niezbędny element wyposażenie każdego gospodarstwa agrarnego. Rolnicy sięgają po nie w sezonie przekopów w celu użyźnienia gleby przed siewem i nadejściem zimy. Przez wzgląd na intensywną eksploatację lemiesze i dłuta do nich często ulegają usterkom i awariom, co sprawia, że muszą być wymieniane. Jaką rolę w orce i użyźnianiu gleby odgrywają lemiesze do pługa?

Lemiesze do pługa – budowa

Lemiesze do pługa zbudowane są  z trzech elementów – ostrza, grzbietu oraz dzioba. Dzioby, przez wgląd na to, że znajdują się na samym końcu lemiesza i są najbardziej narażone na kontakt z przeszkodami znajdującymi się w glebie, najczęściej ulegają usterkom. W celu wzmocnienia konstrukcji lemieszy wykorzystywane są dłuta lemieszy – montowane są one w taki sposób, żeby uniemożliwić wyłamanie się dzioba. Poza dłutem, grzbietem i ostrzem lemiesze zbudowane są również z dodatkowych elementów takich jak: ścianki polowe, które również są odpowiedzialne za utrzymanie ostrza w stabilnej pozycji. Lemiesze wykonywane są z różnych materiałów – do najpopularniejszych należy jednak zdecydowanie stal, która charakteryzuje się najmniejszą podatnością na uszkodzenia w wyniku kontaktu z kamieniami korzeniami lub innymi przeszkodami, które może napotkać w glebie. Dzięki trwałości tego materiału, a także łatwości utrzymania w czystości a przy tym odpowrności na wiele negatywnych czynników takich jak wilgoć czy też zmienne warunki pogodowe lemiesze do pługa ze stali są niezawodne.

Rodzaje lemiesza do pługa – dłuta i ostrza

Lemiesze do pługa mają jednolitą sprawdzoną i znaną już od wielu lat budowę w związku z tym jedyne różnice występujące w budowie pomiędzy nimi to kształt ostrza, który determinuje rodzaj pługa. Wśród najpopularniejszych rodzajów w Europie znajdują się lemiesze trapezowe oraz ze ścianką polową. W regionach, w których gleba jest twarda i niepodatna na przekopy stosuje się lemiesze do pługa dziobowe lub z dłutem, dzięki czemu głębiej ryją one w powierzchni gleby pozwalając na jej użyźnienie. Niezależnie od rodzaju pługa lemiesze są bardzo narażone na  usterki w związku z czym zapewnienie sobie części zapasowych z wyprzedzeniem zapewnia bezpieczeństwo i możliwość utrzymania wydajności oraz mocy przerobowych gospodarstwa nawet w przypadku ich usterki. 

Lemiesze do pługa w ofercie sklepu rolniczego Agrokom

Lemiesze do pługa i części do nich dostępne są w asortymencie sklepu rolniczego Agrokom będącego jednym z czołowych potentatów wśród dystrybutorów części do maszyn rolniczych i urządzeń do gospodarstw agrarnych. Najwyższa jakość wykonania wynikająca z zastosowania trwałych i odpornych na zniszczenia materiałów a także produkcja przez najlepszych producentów sprawiają, że lemiesze do pługa i zamienne części do nich dostępne w asortymencie sklepu rolniczego Agrokom są niezawodnym wyborem. Sprawdź ofertę Agrokom pod adresem https://sklep-rolnicze.eu/produkty/czesci-do-maszyn-rolniczych/plug-do-orki/unia/lemiesze-i-dluta,2,75865 i wybierz najwyższej jakości części do pługa. 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *