Komunikacja z pracownikami – jak robić to dobrze?

startup-849804_640 (1)

Komunikacja z pracownikami to klucz do efektywnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Dobry lider musi nie tylko wiedzieć, jak mówić, żeby go rozumiano, ale powinien także dostosować komunikację i motywację do różnych typów osobowości, jakie prezentują osoby w jego zespole. Wszystko to przekłada się bowiem na skuteczne i wspierające zarządzanie całą grupą. Jak porozumiewać się z pracownikami? Jak odkryć, który sposób komunikacji będzie odpowiedni dla poszczególnych osób? Przeczytaj, w jaki sposób zbudować dobre relacje, zrozumieć intencje i zachowania pracowników.

Efektywna komunikacja – dlaczego jest ważna?

Na porozumiewanie się z pracownikami przeznaczamy sporą część naszego czasu pracy. Przekazujemy im zadania, informacje, dajemy wskazówki i rozdzielamy obowiązki. A mimo to bardzo małe grono osób przywiązuje uwagę do jakości tej komunikacji.

To duży błąd. Budowanie i utrzymanie dobrych relacji ze współpracownikami jest podstawą sprawnego zarządzana. Manager musi potrafić nie tylko klarownie się wypowiadać, ale również słuchać swoich podwładnych i prowadzić z nimi dialog. Wszystko to wpływa przecież na poziom motywacji pracowników, a więc na ich zaangażowanie w wykonywane obowiązki.

Jak skutecznie komunikować się z pracownikami? Niektórzy lubią prowadzić długie rozmowy i dywagacje, inni wolą konkrety. Dla jednych ważne będzie docenianie ich na forum, dla drugich finansowa premia. Z pomocą przychodzą przeróżne testy osobowości, które pozwolą znaleźć odpowiedź na to ważne pytanie. Z których testów warto skorzystać? Podpowiadamy.

Sposoby i narzędzia, które ułatwiają skuteczną komunikację

Zbudowanie dobrej relacji z pracownikiem musi opierać się na zrozumieniu jego potrzeb, pragnień i charakteru. Warto więc poznać typ osobowości i typ zachowań naszych pracowników – po to, by wiedzieć, na czym im zależy i dobrać odpowiednie sposoby motywacji i zarządzania.

Testów osobowości, które warto wykorzystać w organizacji jest wiele. Wśród nich z pewnością warto wymienić:

  •  DISC test - zakłada, że istnieją cztery typy zachowań. Typy te scharakteryzowane są za pomocą kolorów – czerwonego, żółtego, zielonego i niebieskiego. Dla przykładu – osoby „żółte” to ekstrawertycy nastawieni na relację z ludźmi, osoby „niebieskie” to introwertycy nastawieni na realizację celów i zadań. Teoria ta pozwala zrozumieć różne style zachowań i ocenić predyspozycje pracowników.
  • MBTI – to teoria typów osobowości stworzona przez Katherine Cook Briggs i Isabel Briggs Myers i opiera się na teorii Junga. MBTI to kwestionariusz, którego wyniki wskazują na typ osobowości, w tym na sposób postrzegania świata i podejmowania decyzji. Pozwala poznać predyspozycje oraz mocne i słabe strony pracowników.
  • Test Hartmana – test ten wyodrębnia cztery podstawowe typy osobowości i oznacza je według kolorów – czerwonego, żółtego, niebieskiego i białego. Dla przykładu – osoby „niebieskie” to dobrzy analitycy i organizatorzy, a osoby „żółte” wyróżniają się kreatywnym myśleniem, to pomysłodawcy. Narzędzie to jest używane przez wielu doradców zawodowych, pracowników działu HR i rekruterów.

Komunikacja z pracownikami – czego nie robić?

Na sam konie warto pamiętać, aby stosować komunikację dwukierunkową. Komunikacja jednokierunkowa nie prowadzi do niczego dobrego, opiera się bowiem wyłącznie na przekazywaniu informacji przez stronę aktywną, w tym przypadku – przez przełożonego. Często tworzy niepotrzebne nieporozumienia, może nawet prowadzić do konfliktów. W komunikacji dwutorowej zawsze mamy do czynienia z wymianą informacji i rozmową. Choć może wydawać się to oczywiste, to niestety zasypani obowiązkami managerowie czasem zdają się o tym nie pamiętać. Komunikacja dwustronna jest bardziej czasochłonna, ale zawsze bardziej skuteczna i wspierająca.

Kolejnym powielanym błędem w komunikacji z pracownikami jest zbędne komplikowanie przekazu. Przejrzystość wypowiedzi jest bardzo ważna. Tylko wtedy dokładnie poznamy oczekiwania i potrzeby obu stron.

Podsumowując, przeprowadzenie testów osobowości i zachowań pozwala managerom na dobranie odpowiedniego języka komunikacji i sposobów motywacji do każdego z członków zespołu. Dodając do tego komunikację dwukierunkową i pozostawiając pracownikom przestrzeń na wypowiedzi, zapewniajmy sobie sukces, na którym zależy przecież każdej organizacji. Powodzenia!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *