Komunikacja z pracownikami – jak robić to dobrze?

startup-849804_640 (1)

Komunikacja z pracownikami to klucz do efektywnego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Dobry lider musi nie tylko wiedzieć, jak mówić, żeby go rozumiano, ale powinien także dostosować komunikację i motywację do różnych typów osobowości, jakie prezentują osoby w jego zespole. Wszystko to przekłada się bowiem na skuteczne i wspierające zarządzanie całą grupą. Jak porozumiewać się z pracownikami? Jak odkryć, który sposób komunikacji będzie odpowiedni dla poszczególnych osób? Przeczytaj, w jaki sposób zbudować dobre relacje, zrozumieć intencje i zachowania pracowników.

Efektywna komunikacja – dlaczego jest ważna?

Na porozumiewanie się z pracownikami przeznaczamy sporą część naszego czasu pracy. Przekazujemy im zadania, informacje, dajemy wskazówki i rozdzielamy obowiązki. A mimo to bardzo małe grono osób przywiązuje uwagę do jakości tej komunikacji.

To duży błąd. Budowanie i utrzymanie dobrych relacji ze współpracownikami jest podstawą sprawnego zarządzana. Manager musi potrafić nie tylko klarownie się wypowiadać, ale również słuchać swoich podwładnych i prowadzić z nimi dialog. Wszystko to wpływa przecież na poziom motywacji pracowników, a więc na ich zaangażowanie w wykonywane obowiązki.

Jak skutecznie komunikować się z pracownikami? Niektórzy lubią prowadzić długie rozmowy i dywagacje, inni wolą konkrety. Dla jednych ważne będzie docenianie ich na forum, dla drugich finansowa premia. Z pomocą przychodzą przeróżne testy osobowości, które pozwolą znaleźć odpowiedź na to ważne pytanie. Z których testów warto skorzystać? Podpowiadamy.

Sposoby i narzędzia, które ułatwiają skuteczną komunikację

Zbudowanie dobrej relacji z pracownikiem musi opierać się na zrozumieniu jego potrzeb, pragnień i charakteru. Warto więc poznać typ osobowości i typ zachowań naszych pracowników – po to, by wiedzieć, na czym im zależy i dobrać odpowiednie sposoby motywacji i zarządzania.

Testów osobowości, które warto wykorzystać w organizacji jest wiele. Wśród nich z pewnością warto wymienić:

  •  DISC test - zakłada, że istnieją cztery typy zachowań. Typy te scharakteryzowane są za pomocą kolorów – czerwonego, żółtego, zielonego i niebieskiego. Dla przykładu – osoby „żółte” to ekstrawertycy nastawieni na relację z ludźmi, osoby „niebieskie” to introwertycy nastawieni na realizację celów i zadań. Teoria ta pozwala zrozumieć różne style zachowań i ocenić predyspozycje pracowników.
  • MBTI – to teoria typów osobowości stworzona przez Katherine Cook Briggs i Isabel Briggs Myers i opiera się na teorii Junga. MBTI to kwestionariusz, którego wyniki wskazują na typ osobowości, w tym na sposób postrzegania świata i podejmowania decyzji. Pozwala poznać predyspozycje oraz mocne i słabe strony pracowników.
  • Test Hartmana – test ten wyodrębnia cztery podstawowe typy osobowości i oznacza je według kolorów – czerwonego, żółtego, niebieskiego i białego. Dla przykładu – osoby „niebieskie” to dobrzy analitycy i organizatorzy, a osoby „żółte” wyróżniają się kreatywnym myśleniem, to pomysłodawcy. Narzędzie to jest używane przez wielu doradców zawodowych, pracowników działu HR i rekruterów.

Komunikacja z pracownikami – czego nie robić?

Na sam konie warto pamiętać, aby stosować komunikację dwukierunkową. Komunikacja jednokierunkowa nie prowadzi do niczego dobrego, opiera się bowiem wyłącznie na przekazywaniu informacji przez stronę aktywną, w tym przypadku – przez przełożonego. Często tworzy niepotrzebne nieporozumienia, może nawet prowadzić do konfliktów. W komunikacji dwutorowej zawsze mamy do czynienia z wymianą informacji i rozmową. Choć może wydawać się to oczywiste, to niestety zasypani obowiązkami managerowie czasem zdają się o tym nie pamiętać. Komunikacja dwustronna jest bardziej czasochłonna, ale zawsze bardziej skuteczna i wspierająca.

Kolejnym powielanym błędem w komunikacji z pracownikami jest zbędne komplikowanie przekazu. Przejrzystość wypowiedzi jest bardzo ważna. Tylko wtedy dokładnie poznamy oczekiwania i potrzeby obu stron.

Podsumowując, przeprowadzenie testów osobowości i zachowań pozwala managerom na dobranie odpowiedniego języka komunikacji i sposobów motywacji do każdego z członków zespołu. Dodając do tego komunikację dwukierunkową i pozostawiając pracownikom przestrzeń na wypowiedzi, zapewniajmy sobie sukces, na którym zależy przecież każdej organizacji. Powodzenia!

 

 

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *