Lektor języka obcego w Polsce – na jakie wynagrodzenie może liczyć?

English-Learning-1lv0q8s

Z racji tego, że znajomość języków obcych jest istotna w pracy i rozwoju zawodowym, na brak zajęć nie mogą narzekać lektorzy języków obcych i nauczyciele udzielający korepetycji. Na topie jest nie tylko popularny język angielski, ale również nieco mniej typowe języki, na które istnieje zapotrzebowanie na rynku. Należą do nich min. języki skandynawskie, a także te pochodzenia azjatyckiego. Aby móc uczyć języka obcego należy charakteryzować się znajomością języka obcego, jednak na najlepsze warunki zatrudnienia mogą liczyć native speakerzy, dla których język obcy jest ojczystym językiem i uczy go słuchaczy, którego języka ojczystego nie zna.

Średni rynkowy zarobek

Jak wynika z danych, średni rynkowy zarobek osób pracujących jako lektorzy języków obcych wynosi około 3000 złotych brutto. Jak jednak wskazuje rzeczywistość, na rynku istnieje duża rozbieżność w wynagrodzeniu nauczycieli języków obcych. Powodów tych różnic jest kilka- zależą one od specyfiki pracy, wielkości grupy czy stażu zawodowego. W większych miastach stawka godziny pracy dla lektora języka obcego kształtuje się między 20, a 60 złotych netto. Ta rozbieżność w wynagrodzeniu zależy od wielkości grupy, ale także od czasu pracy- czy jest to godzina zegarowa czy 45 minut, liczebność grupy, a także staż pracy nauczyciela. Średnia stawka w stołecznych szkołach językowych wynosi około 30-40 złotych netto za 45-minutową lekcję.

Dodatkowe informacje

Jak widać, istnieje dość spora rozbieżność w stawkach za przeciętną godzinę pracy lektora. Niemały wpływ na same wynagrodzenie ma również sama szkoła zatrudniająca lektorów. Jak wygląda sytuacja w przypadku języków rzadkich, znanych przez małą ilość ludzi? Wiele zależy od ilości lektorów uczących danego języka obcego, im mniej osób uczących danego języka, tym większa szansa na godne stawki. Niezależnie od języka obcego, jakiego uczymy, istotny jest staż pracy. Pierwsze lata pracy w zawodzie zazwyczaj charakteryzują się niższymi stawkami. Wraz z rozwojem stażu zawodowego można wnioskować o podwyżkę. Na atrakcyjną stawkę mogą liczyć lektorzy udzielający prywatnych indywidualnych korepetycji. Decydując się jednak na taką formę zarobku należy na wstępie uzgodnić dodatkowe kwestie, związane z miejscem udzielania prywatnych lekcji czy kosztami związanymi z dojazdem.

Język obcy sposobem zarobku

Znajomość języków obcych jest ważnym elementem życia, zwłaszcza jego zawodowej kwestii, dlatego też lektorzy języków obcych mają możliwość zarobku. Szkół językowych jest całkiem sporo, dlatego też nauczyciele języków obcych mają dużo możliwości rozwoju zawodowego. Decydując się jednak na współpracę z konkretną instytucją, warto na wstępie omówić szczegółowe warunki współpracy oraz możliwość awansu zawodowego w przyszłości. Zarabianie na językach obcych niesie również możliwość dorabiania na prywatnie udzielanych korepetycjach, dzięki czemu średnie miesięczne zarobki będą oscylować na całkiem przyzwoitym poziomie, niezależnie od języka obcego, którym będziemy się zajmować.

Artykuł opracowano wspólnie z serwisem udzielającym lekcji język angielski Łódź

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Lektor języka obcego w Polsce – na jakie wynagrodzenie może liczyć?

  1. Loco
    15 marca 2017 at 09:01

    Ja w tym roku wybrałem liceum Łódź ze względu na profil sportowy. Języki obce też są dla mnie ważne ale nie oszukujmy się, wolę biegać po boisku niż siedzieć nad książkami :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *