Kompetencje windykatora

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Praca windykatora wymaga od niego wielu kompetencji. Nie da się ukryć- nie każdy do takiej pracy się nadaje. Co jak co, dla każdego obecnego, jak i przyszłego windykatora przydadzą się szkolenia z windykacji. Pozwolą one na nauczenie się technik niezbędnych to pracy.

Jakie cechy charakteru powinien mieć dobry windykator?

Dobry windykator powinien być osobą przede wszystkim opanowaną i kompetentną. Panowanie nad własnymi emocjami jest tutaj kluczem do sukcesu. Jeśli mamy intuicję, jak i potrafimy wczuć się w emocje innych, oraz zwęszyć kłamstwo, to posiadamy naturalne predyspozycje do zawodu, który wcale łatwy nie jest.

Szkolenia z windykacji- po co?

Istnieje wiele programów szkoleń z windykacji. Opierają się one na nauce technik, tajnikach psychologii, oraz umiejętnościach negocjacyjnych. Bardzo często ich forma to połączenie teorii wraz z praktyką. Nie każdy rodzi się z cechami i umiejętnościami, które pozwalają mu na sprawne prowadzenie negocjacji, ale każdy może się tego nauczyć, gdyby tylko zechciał. Nie jest to nauka łatwa, ale po wielokrotnym przećwiczeniu i ciągłym stosowaniu tych rad na żywo, możemy po jakimś czasie stać się prawdziwymi mistrzami perswazji.

Na szkoleniach z windykacji uczymy się między innymi: skutecznych negocjacji przez telefon, zwrotów, które ułatwiają nam prowadzenie rozmów, wczuwania się w odbiorcę, panowania nad swoimi emocjami i łagodzeniem konfliktów, umiejętnością prowadzenia rozmowy w taki sposób, by dłużnik poczuł, że naprawdę chcemy mu pomóc, a nie zaszkodzić, mowy ciała, czy technik rozpoznawania kłamstwa. Te wszystkie psychologiczne zagadnienia są niezwykle pomocne, przy pracy windykatora.

Dlaczego warto?

Praca windykatora często jest bardzo stresująca. Niestety, ale bywają sytuację, że windykacja polubowna, czyli ta, która odbywa się poprzez wysyłanie pism, czy rozmowy telefoniczne, nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Wtedy nie pozostaje nic innego jak windykacja sądowa opierająca się już na postępowaniu karnym. Można tej sytuacji uniknąć, gdy uda nam się dotrzeć do dłużnika. Na naszych barkach spoczywa zatem duża odpowiedzialność. Dzięki przyswojonym technikom perswazyjnym powinniśmy być w stanie tak poprowadzić rozmowę, by ustalić z dłużnikiem korzystny dla niego sposób spłacania rat, czy przekonać go, że takie rozwiązanie jest o wiele lepsze, niż czekanie na pismo z sądu. Nawiązanie nici porozumienia z dłużnikiem nie jest łatwe, bo bardzo często z miejsca jesteśmy traktowani jak naturalny wróg, jeśli jednak uda nam się przebić przez tę barierę to najgorszy etap już za nami, a nasza skuteczność będzie rosła i rosła. Wystarczy umiejętnie przedstawić korzyści płynące z regularnego spłacania długu.

Szkolenia z windykacji są po to, by ułatwić nam naszą pracę. Owszem, możemy na bazie własnego doświadczenia prowadzić rozmowy, czy negocjacje, jednakże inne umiejętności nam nie przeszkodzą- tylko znacząco ułatwią cały proces. Warto zainteresować się szkoleniami z windykacji, by nasza praca była spokojniejsza i bardziej efektywna zarazem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z WLR Training Group

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *