Twoja firma jest mała, ale stale się rozwija i masz wrażenie, że pora zwiększyć zespół, zatrudniając kilka osób. Zamieściłeś ofertę na Pracuj.pl i odpowiedziało na nią kilku kandydatów. Pora na przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej. Musisz pamiętać tylko, że jest kilka pytań, których po prostu zadać ci nie wolno.
Życie prywatne
Na ogłoszenie z Pracuj.pl odpowiedziało kilka atrakcyjnych kandydatek. Zaczyna cię intrygować, jak wygląda życie prywatne tych pięknych kobiet. Masz ochotę spytać, czy są zamężne, może pozostają w stałym związku, a może urodziły już dzieci? Pamiętaj, że nie wolno to zapytać. To absolutnie nietaktowne. Być może jesteś ciekaw, jaka jest orientacja seksualna kandydatki. To już nie nietakt, to przejaw dyskryminacji, a za zadanie takiego pytania mogą ci o grozić konsekwencje. Nie wolno ci także zapytać, czy potencjalna pracownica jest w ciąży.
Aktywność fizyczna
Dla pracodawców bywa interesująca rubryka zainteresowania, która standardowo zamieszczana jest w CV. Jeśli kandydat napisał, że uprawia aktywnie sport, biega czy jeździ na rowerze, czy nawet uprawia wspinaczkę, masz prawo zapytać o te pasje. Tylko pamiętaj, że jeśli oferty pracy nie wymagały od kandydata sprawności fizycznej, nie możesz drążyć tematu. Nadmierne wypytywanie może być sygnałem, że jesteś seksistą lub może, że dyskryminujesz kogoś, bo na przykład ma nadwagę. Jeśli praca nie jest fizyczna, nie możesz oczekiwać, że kandydat będzie wysportowany.
Religia i polityka
Mieszkamy w kraju, w którym swoboda wyznania religijnego zapisana jest w konstytucji. Choćbyś nawet miał uzasadnione podejrzenia, że kandydat na stanowisko w twojej formie jest innego wyznania niż najpowszechniejszy w Polsce katolicyzm, pamiętaj, że nie wolno ci o to zapytać. Mogłoby to wskazywać na objaw dyskryminacji religijnej i być karalne. Równie nieistotne są poglądy polityczne kandydata. Rozpoczęcie rozmowy na te tematy może zakończyć się błyskawicznie, a potencjalny pracownik ma prawo złożyć na ciebie skargę.