Za wykonaną pracę otrzymujemy wynagrodzenie. Stawki zależą od rodzaju wykonywanej pracy i czasu jej wykonania. W różnych rejonach kraju stawki za ten sam rodzaj pracy mogą się różnić. Przykładowo, kelner w restauracji na Śląsku zarobi od 6-8zł/godzinę. Kelner pracujący w restauracji w stolicy zarobi od 10zł/godzinę. Kierowca piekarni na Śląsku zarobi od 60-70zł za 1 dzień pracy, a kierowca w Warszawie ok. 100zł.Podobnie w branży budowlanej, różnica pomiędzy stawkami sięga nawet 30zł.
Należy zwrócić również uwagę, że w większych miastach stawki za pracę mogą być wyższe bo koszty utrzymania są zupełnie inne jak w mniejszych miejscowościach. Na wysokość wynagrodzenia może mieć wpływ również jakość wykonywanej pracy. Dla przykładu kafelkarz, który bardzo dokładnie i precyzyjnie kładzie kafelki, wśród klientów cieszy się dobrą opinią może otrzymywać większe wynagrodzenie niż młody, który nie ma jeszcze wprawy. Teoretycznie wykonują tą samą pracę ale jakość wykonania może znacznie się różnić. W zależności od ustaleń z pracodawcą, otrzymujemy zapłatę raz w miesiącu lub za inny krótszy okres ustalony w umowie. Często bywa tak, że w umowie ustala się niższą kwotę, a pracodawca wypłaca „pod stołem”.
Niezależnie od indywidualnych ustaleń, najniższa pensja krajowa od 1 stycznia 2014 roku to 1680zł brutto. W rejonach Polski gdzie bezrobocie jest największe pracodawcy wykorzystują sytuację i zatrudniają pracowników na umowę-zlecenie ze stawką 5zł/h. Koszty zatrudnienia są tak wysokie, że pracodawcy decydują się zatrudniać na umowy o pracę na ½ etatu, a nawet ¼ a pracownik w rzeczywistości pracuje na całym etacie. Pracownicy zwykle nie mają wyboru i postawieni przed faktem dokonanym muszą akceptować warunki stawiane przez pracodawcę. Cieszą , że mają zatrudnienie.