Jakie wybrać studia?

Po ukończeniu szkoły średniej dla młodego człowieka przychodzi moment wyboru dalszej drogi –wybór kierunku studiów. Zwykle przypada na ok. 19 rok życia. W tym wieku podjęcie decyzji to bardzo poważna sprawa i nie każdy wykazuje odpowiednią dojrzałość . Wybór będzie miał wpływ na całe przyszłe życie. Młodzi ludzie w wyborze mogą kierować się zwykłą praktycznością , zapotrzebowaniem na absolwentów danego kierunku, lub wybierają studia wedle swoich zainteresowań. Można również traktować studia jako możliwość ucieczki jak najdalej z rodzinnego domu z różnych powodów. I wtedy kierunek może nie mieć znaczenia, byle dalej od domu.

Co roku setki absolwentów Marketingu i Zarządzania zderza się z brutalną rzeczywistością bo nie ma takiego zapotrzebowania, wszyscy chcieliby zarządzać ale potrzeba też wielu innych specjalistów. W wielu przypadkach zły wybór kończy się fiaskiem, porzuceniem studiów i podjęciem byle jakiej pracy. Kiedy w późniejszym wieku zmagamy się z poszukiwaniem pracy wtedy często żałujemy, że podjęliśmy złą decyzję a czasu cofnąć się nie da. Trzeba zatem rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, na spokojnie przeanalizować czy jesteśmy w stanie podjąć takie wyzwanie, czy będziemy konsekwentnie trzymać się obranej drogi i rozwijać umiejętności w tym konkretnie wybranym kierunku. Bardziej zdolni wybierają dwa kierunki na raz, żeby mieć jakby bramkę awaryjną, lub po prostu nie są w stanie jednoznacznie określić co chcą robić w życiu.

Nie należy wybierać matematyki jeśli się nie jest dobrym w naukach ścisłych. Jeśli ktoś robi błędy i nie lubi pisać wypracowań nie zostanie uznanym polonistą. Jeśli nie czujemy się na siłach warto wstrzymać się z decyzją , zrobić sobie taki rok przerwy, popróbować rożnych opcji, może samo życie podpowie co robić dalej.

1 komentarz do “Jakie wybrać studia?

  1. ojamka
    19 sierpnia 2014 at 15:54

    Mnie namawiali na kierunki ścisłe jednak sama w końcu nie zdecydowałam się na takie studia. Nigdy nie byłam dobra z matematyki to co miałabym na nich niby robić?
    Wybrałam kierunek zgodny z moimi zainteresowaniami czyli doradztwo i coaching. Konkretnie na WSNHiD w Poznaniu. Bardzo rozwijająca droga rozwoju. Już od jakiegoś czasu interesowałam się szkoleniami, rozwojem osobistym tak więc myslę,że ma to sens :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *