Jakie wybrać studia?

Po ukończeniu szkoły średniej dla młodego człowieka przychodzi moment wyboru dalszej drogi –wybór kierunku studiów. Zwykle przypada na ok. 19 rok życia. W tym wieku podjęcie decyzji to bardzo poważna sprawa i nie każdy wykazuje odpowiednią dojrzałość . Wybór będzie miał wpływ na całe przyszłe życie. Młodzi ludzie w wyborze mogą kierować się zwykłą praktycznością , zapotrzebowaniem na absolwentów danego kierunku, lub wybierają studia wedle swoich zainteresowań. Można również traktować studia jako możliwość ucieczki jak najdalej z rodzinnego domu z różnych powodów. I wtedy kierunek może nie mieć znaczenia, byle dalej od domu.

Co roku setki absolwentów Marketingu i Zarządzania zderza się z brutalną rzeczywistością bo nie ma takiego zapotrzebowania, wszyscy chcieliby zarządzać ale potrzeba też wielu innych specjalistów. W wielu przypadkach zły wybór kończy się fiaskiem, porzuceniem studiów i podjęciem byle jakiej pracy. Kiedy w późniejszym wieku zmagamy się z poszukiwaniem pracy wtedy często żałujemy, że podjęliśmy złą decyzję a czasu cofnąć się nie da. Trzeba zatem rozpatrzyć wszystkie za i przeciw, na spokojnie przeanalizować czy jesteśmy w stanie podjąć takie wyzwanie, czy będziemy konsekwentnie trzymać się obranej drogi i rozwijać umiejętności w tym konkretnie wybranym kierunku. Bardziej zdolni wybierają dwa kierunki na raz, żeby mieć jakby bramkę awaryjną, lub po prostu nie są w stanie jednoznacznie określić co chcą robić w życiu.

Nie należy wybierać matematyki jeśli się nie jest dobrym w naukach ścisłych. Jeśli ktoś robi błędy i nie lubi pisać wypracowań nie zostanie uznanym polonistą. Jeśli nie czujemy się na siłach warto wstrzymać się z decyzją , zrobić sobie taki rok przerwy, popróbować rożnych opcji, może samo życie podpowie co robić dalej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Jakie wybrać studia?

  1. ojamka
    19 sierpnia 2014 at 15:54

    Mnie namawiali na kierunki ścisłe jednak sama w końcu nie zdecydowałam się na takie studia. Nigdy nie byłam dobra z matematyki to co miałabym na nich niby robić?
    Wybrałam kierunek zgodny z moimi zainteresowaniami czyli doradztwo i coaching. Konkretnie na WSNHiD w Poznaniu. Bardzo rozwijająca droga rozwoju. Już od jakiegoś czasu interesowałam się szkoleniami, rozwojem osobistym tak więc myslę,że ma to sens :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *