Istnieje wiele technik pisania życiorysu zawodowego (CV) i udoskonalania go. Jednak nawet najbogatsze CV nie będzie spełniać swojego zadania, jeśli cechy jakie są w nas najcenniejsze dla pracodawcy nie zostaną podkreślone.
Po kilku latach kariery zawodowej prawie każde CV pęka w szwach. Wtedy już dylematy z czasów studiów dotyczące za małej jego objętości przestają mieć znaczenie. Podstawową zasadą w takiej sytuacji jest z pozoru oczywiste, ale w praktyce często pomijane profilowanie CV. Co to oznacza?
Dokument profilowany jest pod kątem dwóch celów: dokładna odpowiedź na ogłoszenie pracodawcy i wzmocnienie naszych najmocniejszych cech. Przykładowo, jeśli pracodawca na stanowisko tłumacza wymaga dużej ilości certyfikatów i doświadczenia, a mamy tyko certyfikat i kilka zleceń na koncie, można te zlecenia opisać w sposób barwny, ciekawy i podkreślić, jak dużym wyzwaniem były, oraz wspomnieć na rozmowie kwalifikacyjnej że nikt się ich nie podjął z powodu zbyt dużego poziomu trudności.
Można także opisać dodatkowo certyfikaty i uprawnienia, ile czasu zajęło ich uzyskanie lub dopisać wynik, jeżeli był on wybitny. To od razu wyróżnia nas na tle innych posiadaczy takiego samego certyfikatu, który sam w sobie mógł zostać uzyskany z wynikiem przeciętnym i bardzo wysokim. Sami doskonale wiemy, jaka była w szkole różnica pomiędzy uczniami piątkowymi a tymi, którzy zdawali z trudem do kolejnej klasy. Niby te same szkoły skończyli, ale ich umiejętności różnią się jak niebo i ziemia.
Life coaching
Jedną z najskuteczniejszych metod na znalezienie swoich mocnych stron, zalet i odnalezienie zgodnej z nimi ścieżki zawodowej jest life coaching. To profesjonalne doradztwo z doświadczoną osobą, która wskaże, co możemy poprawić, ulepszyć, a co zmienić i jakie zasoby naszego charakteru możemy wykorzystać, aby kariera w pełni rozkwitła.
CV dostosowane do treści ogłoszeń
Ponadto niezwykle ważna jest kolejność poszczególnych punktów w CV. Zaczynamy od tych, które są opisane w ogłoszeniach jako „warunek konieczny”- wtedy pracodawca czy też headhunter wie, że to może być właściwa osoba, a nie seryjny „wysyłacz”, który po prostu wysyła na oślep kolejne zgłoszenia licząc na przypadek albo łut szczęścia, że danego dnia oddzwoni do niego wymarzony pracodawca.
Profilowanie CV to szeroki temat, pewne jest, że do każdej pracy potrzebne są specjalistyczne umiejętności (no może za wyjątkiem najprostszych zajęć, ale nawet kelner czy szatniarz lepiej jest odbierany, gdy ma doświadczenie w obsłudze klienta). Warto więc stworzyć po jednym CV na każdy rodzaj interesującego nas stanowiska i wysyłać je po dodatkowym przygotowaniu pod konkretne zlecenie.
Jeden pracodawca bardziej patrzy na wykształcenie kandydata, inny zaś na doświadczenie czy dodatkowe uprawnienia, dlatego warto je podkreślić lub w jakiś inny sposób wyróżnić w naszym dokumencie.
Autor: Marek Olszak