Inkubator przedsiębiorczości – wady i zalety

inkubator-przedsiebiorczosci

Prowadzenie własnej firmy daje mnóstwo nowych możliwości, ale także niesie ze sobą ryzyko. Utrata kapitału, upadek działalności, nadmiar obowiązków – wszystko to sprawia, że boimy się otworzyć biznes i rozpocząć działalność na własny rachunek. Mamy jednak obecnie wiele rozwiązań, również dla tych niezdecydowanych i obawiających się ryzyka. Jednym z nich są inkubatory przedsiębiorczości. Czym są? Rodzajem wsparcia dla nowych przedsiębiorstw, w ramach którego organizowana jest wielopłaszczyznowa pomoc dla małych i średnich biznesów na początku ich funkcjonowania. Na jakich zasadach działają, czy warto z nich skorzystać oraz jakie są wady i zalety prowadzenia firmy w inkubatorze przedsiębiorczości?

Pomoc dla nowicjuszy

Na początku funkcjonowania, właściciele firm narażeni są na wiele pułapek, które doświadczeni przedsiębiorcy już dobrze znają. Popełnianie błędów przez początkujących biznesmenów nie jest niczym nietypowym ani dziwnym – to niedoświadczenie sprawia, że nowicjuszom w branży nie jest łatwo. Inkubator przedsiębiorczości pomoże zorganizować miejsce pracy – biuro lub zakład i weźmie na siebie część obowiązków. Jest to inicjatywa organizowana przez Urzędy gmin, agencje rozwoju, samorządy i organizacje pozarządowe. Pomoc przez nie oferowana obejmuje szereg szkoleń, doradztwo gospodarcze i personalne, obsługę prawną i księgową. Ułatwia także kontakt z innymi przedsiębiorstwami w branży oraz daje łatwy dostęp do źródeł finansowania. Korzystanie z usług Inkubatora Przedsiębiorczości jest odpłatne – mimo tego wciąż pozostaje atrakcyjną ofertą, także pod względem finansowym. Czas, przez jaki firma może korzystać z tej formy pomocy jest ograniczony – najczęściej są to pierwsze 3 lata funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednym z najpopularniejszych modeli są Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – AIP, działające przy uczelniach i ośrodkach akademickich, wspierające rozwój przedsiębiorczości wśród młodych, wykształconych ludzi.

Jakie są zalety działalności z pomocą Inkubatora i czy warto z niej skorzystać?

Inkubator oferuje pomoc w zakresie organizacji miejsca pracy. Jest to podstawa funkcjonowania przedsiębiorstwa, a oferta jest atrakcyjna – koszty i warunki najmu są korzystniejsze. Jest to pierwsza, istotna zaleta, gdyż znalezienie odpowiedniego miejsca na zakład pracy lub lokalu biurowego na preferencyjnych warunkach stanowi często duże wyzwanie. Inkubator zajmie się tym. AIP, dodatkowo, umożliwia rozpoczęcie działalności bez rejestrowania jej, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Całe ryzyko i formalności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przerzucone jest wówczas na Inkubator Przedsiębiorczości. Młody biznesmen może więc zająć się jedynie rozwojem swojej firmy, zdobywaniem wiedzy i poszerzaniem kwalifikacji. Biurokracją, formalnościami i ryzykiem zajmuje się AIP. W ramach osobowości prawnej AIP działa ponad 10 000 firm, nie będących zarejestrowanymi jako działalność gospodarcza. Największą zaletą funkcjonowania w ramach Inkubatora jest możliwość skupienia się jedynie na prowadzeniu firmy – pozyskiwaniu klientów, prowadzeniu negocjacji, dokonywaniu transakcji. Przedsiębiorca ma do dyspozycji zaplecze biurowe, porady ekspertów, pomoc prawną. Nie musi skupiać swojej uwagi na kosztach utrzymania, księgowości czy terminach – tym zajmie się Inkubator Przedsiębiorczości. Kolejną zaletą jest zorganizowana sieć firm, wśród których działa każde nowe przedsiębiorstwo wspierane przez AIP. Funkcjonując wśród nich, młodzi biznesmeni mogą nawiązywać kontakty i brać udział w spotkaniach biznesowych, na których kojarzone są firmy podobnych branż. Takie pośrednictwo daje dużo większe szanse na szybki rozwój. W ramach AIP przedsiębiorstwo może być prowadzone jedynie 2 lata – po upływie tego czasu właściciel musi je zarejestrować i rozpocząć prowadzenie firmy tylko i wyłącznie na własny rachunek. Koszt działania firmy ze wsparciem AIP wynosi około 200 zł miesięcznie.

Zalet jest niewątpliwie sporo – jednak istnieją też wady

Występuje ryzyko, że młody przedsiębiorca niczego się nie nauczy podczas współpracy z Inkubatorem, traktując tę pomoc jako wygodną i biorącą całą odpowiedzialność na siebie. Biznesmen po 2 latach korzystania ze wsparcia AIP nie potrafi zająć się samodzielnie księgowością, nie zna przepisów podatkowych itp. – przez cały ten okres zwyczajnie nie musiał się tym zajmować. Co prawda, może on wziąć udział w szkoleniach, jednak nie jest to obowiązkowe. Przedsiębiorca może więc sobie zwyczajnie nie poradzić z samodzielnym prowadzeniem firmy. Inną wadą jest swego rodzaju bezimienność firmy pod AIP, ponieważ transakcje są zawierane przez Inkubator, więc ponowne nawiązanie kontaktu z daną firmą pod AIP może być dla partnera niełatwe – nazwa firmy jest jedynie wzmianką na fakturze.

Pomimo kilku niedociągnięć, prowadzenie firmy ze wsparciem Inkubatora Przedsiębiorczości opłaca się i daje mnóstwo korzyści. Najwięcej zależy jednak od właściciela firmy – jeśli traktuje on tę współpracę jako okazję do rozwoju i nauki, a nie jako formę wyręczenia go w obowiązkach – z pewnością skorzysta z tej pomocy i dalsze, samodzielne prowadzenie firmy nie sprawi mu trudności.

Dowiedz się więcej na stronie www.izfk.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *