Ile wart jest rynek protez w Polsce?

large_article_im1288_dental_nurse_shutterstock_40239490

Zęby zaliczane są do jednego z większych kompleksów Polaków. Choć od lat zmienia się nasza mentalność i o zęby damy coraz lepiej i z większą systematycznością, to rynek związany z szeroko pojętą stomatologią, w tym zwłaszcza rynek protez nadal ma co robić. Jakie są powody takiego stanu rzeczy? Przede wszystkim rodacy nie są systematyczni w dbaniu o swoje uzębienie, co często kończy się wizytą w gabinecie dentystycznym i równie często protetycznym. Niemałe znaczenie ma również brak odpowiednich przyzwyczajeń z okresu dzieciństwa, spowodowane również brakiem gabinetów dentystycznych w szkołach, co kiedyś było na porządku dziennym.

Co na to badania?

Z badań wynika, że 51% Polaków po 40. roku życia nosi protezy, co daje 8,5 miliona rodaków. Jak obliczono, rynek protez w Polsce wart jest 1,4 mld złotych. Taki stan rzeczy spowodowany jest niesystematyczną higieną bądź jej brakiem. Z danych wynika, że co piąty Polak myje zęby tylko raz dziennie, a 3,8 miliona Polaków nie myje ich w ogóle. Jeśli chodzi o wspomniane badania dotyczące protez, wynika z nich, że wspomniana liczba 8,5 miliona ludzi po 40. roku życia nosząca protezy to aż co trzeci dorosły Polak.

Co na to rynek protez?

Słaba świadomość dotycząca higieny Polaków oraz brak systematyczności w tym względzie powoduje, że rynek stomatologiczny ma nadal dużo pracy. Jak jest to przeliczane na pieniądze? Sam rynek stomatologiczny wart jest ponad 10 mld złotych. Rynek protez szacowany jest na równie wysoką kwotę- 1,4 mld złotych. Szacuje się, że zarobki branży dentystycznej jeszcze długo utrzymają się na podobnym poziomie. Niemałą rolę w całej branży stanowi część branży obejmująca produkty kosmetyczne i czyszczące, zarówno do zębów jak i do protez. Patrząc na te liczby można rzeczywiście odnieść wrażenie, że Polacy dbają o uzębienie, ale mało precyzyjnie, napędzając pracę specjalistów w dziedzinie leczenia zębów.

Jaka profilaktyka?

Branża dentystyczna i jej rozwój dobrze świadczy o samej dbałości o zęby, świadczy bowiem o tym, że wzrasta świadomość dbałości o własne uzębienie i systematyka w tym działaniu. Jednak ilość wykonywanych protez zębowych świadczy o tym, że dbałość o zęby jest jeszcze ciągle zbyt mała. Aby nasze uzębienie służyło nam jak najdłużej, ważna jest profilaktyka i wypracowywanie prawidłowych odruchów. Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie odpowiednich akcji w szkołach, aby uczyć dbałości o uśmiech już od najmłodszych lat. Obecnie pracuje się nad ponownym wprowadzeniem do szkolnych murów gabinetów stomatologicznych, które będą dbały o zdrowe zęby od najmłodszych lat. Oprócz obecności dentysty w szkołach warto także postawić na cykliczne akcje, takie jak kultowa już fluoryzacja, którą pamiętają nieco starsi uczniowie. Pomysłów na zarażenie młodych ludzi dbałością o zęby jest dużo więcej, wystarczy wymyślić sprytne pomysły, które zarażą dzieciaki do dbałości o zęby. Jest to zadanie na lata i dopiero po takim czasie można będzie zaobserwować pierwsze efekty. Być może wtedy rynek protez nie będzie miał do roboty tyle co teraz.

Opracowano wspólnie z kliniką urody www.lineacorporis.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Ile wart jest rynek protez w Polsce?

  1. Leszek
    5 grudnia 2022 at 06:26

    Czy ktoś próbował umówić się na wizytę przez stronę https://zarembaort.pl/uslugi/protetyka? Nie wiem czy nie lepiej umówić wizytę przez telefon?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *