Medale okolicznościowe to, obok monet kolekcjonerskich, jedne z najpopularniejszych numizmatów gromadzonych przez pasjonatów. Jaka jest ich historia?
Pamiątkowe numizmaty
Najważniejsza różnica pomiędzy medalami okolicznościowymi a monetami jest taka, że te pierwsze nie mają przypisanej wartości nominalnej, która pozwalałaby na używanie ich jako środka płatniczego. Poza tym medale bardzo często przypominają monety kształtem, materiałem czy sposobem wykonania.
Najstarsze medale pojawiły się mniej więcej wtedy, co i pierwsze monety. Już w starożytności używano ich w roli podarunków, pamiątek albo nagród. Popularną okazją do emisji medali okolicznościowych były m.in. koronacje władców.
Nowożytna sztuka medalierska ukształtowała się w XIV w. w renesansowych Włoszech, skąd, przez Francję i Niemcy, rozprzestrzeniła się na całą Europę. Pierwszy polski medal okolicznościowy powstał z kolei w 1508 r.
Wyróżnia się cztery główne techniki produkcji medali:
- Stemplowanie,
- Odlewanie,
- Trybowanie (repusowanie) – stosowane rzadko, ze względu na dużą pracochłonność procesu,
- Niello.
Obecnie najczęściej wykorzystywane są dwie pierwsze z wymienionych technik.
Medale okolicznościowe Skarbnicy Narodowej
Współczesne medale okolicznościowe to bogactwo kruszców, rozmiarów, kształtów i tematów. Oto kilka przykładów z oferty Skarbnicy Narodowej, wiodącego krajowego dystrybutora numizmatów:
- „Bitwa Warszawska 1920–2020” to okrągły medal o średnicy 13,92 mm, wykonany z czternastokaratowego złota przy zastosowaniu stempla lustrzanego.
- Medal upamiętniający setną rocznicę urodzin Jana Pawła II wykonano z czystego srebra i wykończono, wykorzystując aż trzy techniki mennicze: platerowanie złotem, tampondruk oraz uszlachetnienie palladem.
- „Legia Honorowa” to przykład na to, że nie każdy medal musi być okrągły. Numizmat przedstawiający najważniejsze francuskie odznaczenie ma formę prostopadłościennej sztabki. Znajdujący się na niej wysoki relief dodatkowo ręcznie pokryto emalią.
- Ciekawą technikę zastosowano na medalach z kolekcji „Bitwy polskiego oręża” – relief dopełnia tu druk cyfrowy.
Więcej pięknych wytworów najnowszego medalierstwa znajdziesz na stronie Skarbnicanarodowa.pl. Przekonaj się sam!