Czym jest Ex libris?

books-1655783_640

Jeżeli posiadasz własną biblioteczkę ze swoimi ulubionymi książkami, warto się zastanowić nad zamówieniem exlibris. Dzięki temu zabezpieczysz się przed utratą woluminów oraz oznaczysz je unikatowym symbolem. Dzięki pieczątce exlibris możesz postawić na nich znak własności. Czym faktycznie jest taka pieczątka i w jaki sposób można ją wykorzystać? Tego dowiesz się w tym artykule!

Historia pieczątki exlibris

Tłumaczenie exlibris oznacza “z książek”. Zazwyczaj jest to znak graficzny, który przedstawia jakiś symbol, imię i nazwisko, inicjały lub jakieś logo. Taki znak mocujemy na okładkę książek albo stronę tytułową w formie zadrukowanych kartek. Można również go odbić na woluminie za pomocą pieczątki. W ten sposób symbolizujemy przynależność książki do danego księgozbioru.

Pierwsze pojawienie się exlibrisów datuje się na XIV wiek przed naszą erą. Były to wtedy gliniane tabliczki, które były dołączane przez egipskich pisarzy do skryptów. W Polsce natomiast używano tego rodzaju znaków w XIV wieku, kiedy malowano herby właścicieli różnych ksiąg. Z czasem exlibris się rozwinął jako znak własności. Obecnie przybiera on naprawdę różne formy, które charakteryzują się rozmaitymi kształtami czy ozdobami.

Jak wykorzystać exlibris w dzisiejszych czasach?

Obecnie używanie exlibrisu jest oznaką przywiązania się do tradycji oraz poszanowania książek i zgromadzonych woluminów. Dzięki niemu możemy zabezpieczyć się przed zgubieniem książki. Jest to również swego rodzaju motywacja dla osoby, która pożycza daną pozycję. Pieczęć, która jest odbita na stronie tytułowej przypomina osobie pożyczającej, że książkę należy traktować z należytym szacunkiem. W ten sposób oznaczamy również kto jest jej właścicielem. Exlibris może również pełnić funkcję ozdobną.

Warto również zastanowić się nad sprezentowaniem exlibrisu osobie, która kocha czytać i zgromadziła własny księgozbiór. Jest to również świetna propozycja dla ludzi, którzy dopiero co zakładają swoje prywatne kolekcje. Taki prezent jest dość nietypowy, ale również wyjątkowy dla miłośników tradycji i osób, które cenią sobie wartości płynące z czytania. Exlibris idealnie sprawdza się w przypadku wyróżnienia wręczanych prezentów i nagród. Często takie pieczątki są więc wykorzystywane przez instytucje, które bardzo często wręczają podziękowania i nagrody. Jeżeli chcesz więc sprawić komuś świetny prezent, warto zastanowić się nad ofertą https://www.maxonline.pl/ex-libris-personalizowany.

Wygląd pieczątki exlibris

Wygląd takiej pieczątki zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie są Twoje wymagania albo osoby, której chcesz sprezentować exlibris. Zazwyczaj umieszcza się na nim zdobione inicjały, imię i nazwisko, symbol i słowa “exlibris”.

Podsumowując

Exlibris jest świetnym pomysłem na ozdobienie oraz oznaczenie strony tytułowej w danej książce. Jeżeli więc posiadasz własną kolekcję, takie rozwiązanie jest idealnie dla Ciebie. Często również zamawia się taką pieczątkę jako prezent dla osoby, która uwielbia czytać i posiada naprawdę pokaźną biblioteczkę. Nie ważne jakie zastosowanie znajdziesz, exlibris zawsze będzie się dumnie prezentował.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *