Architekt systemów informacyjnych – jak wypada w zestawieniu najlepszych zawodów w kraju?

architekci wnętrz warszawaW branży IT wiele jest zawodów, o których zwykli ludzie mają dosyć mgliste pojęcie. Najczęściej wszystkie te zawody są nazywane jedną zbiorczą nazwą: programista. W rzeczywistości jednak mogą się one sporo różnić, choć dotyczą tej samej branży i ich praca polega przede wszystkim na siedzeniu przed komputerem i działaniu na różnych językach oprogramowania.
Jednym z zawodów, o którym jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie słyszał, jest architekt systemów informacyjnych. To programista, który zajmuje się projektowaniem, budowaniem, a często także wdrażaniem specjalistycznego oprogramowania czy systemów tworzonych na zamówienie firm czy instytucji. Architekt systemów informacyjnych musi posiadać taką samą wiedzę, jak programista i sporo więcej. Znajomość języków programowania zdecydowanie nie wystarczy, aby dobrze radzić sobie na stanowisku, na którym oprogramowanie nie tylko się tworzy, ale tez projektuje od podstaw zgodnie z oczekiwaniami konkretnego zlecającego. Dobry architekt musi znać się jednak nie tylko na projektowaniu – jego zadaniem jest również przetestowanie, czy gotowy system działa sprawnie i nie ma w nim żadnych luk, uchybień czy niedociągnięć.

Praca u kogoś lub dla siebie

Dobry architekt systemów informacyjnych bez problemu znajdzie pracę w firmach działających w branży IT lub na jej obrzeżach. Bardzo często w ogłoszeniach o pracę można spotkać różne nazwy zawodów związanych z programowaniem. Zdarza się, że w ogłoszeniu znajduje się architekt systemów informacyjnych, a na rozmowie o pracę okazuje się, że firma poszukuje po prostu dobrego programisty. Jeśli więc czujemy się mocni w programowaniu, warto odpowiadać na ogłoszenia o różnych nazwach, gdyż zakres obowiązków może być w nich rożny. Architekci systemów informacyjnych mogą pracować w firmach na etatach, ale równie dobrze poradzą sobie jako wolni strzelcy, pracujący dla różnych klientów. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży jest dosyć duże, ale niektóre firmy nie potrzebują fachowców na etacie, a jedynie specjalistów, którym będą mogły zlecać poszczególne projekty.

Im więcej umiesz, tym lepiej zarabiasz

Architekci systemów informacyjnych doskonale wypadają, jeśli chodzi o poziom ich zarobków, który jest zdecydowanie wyższy od średniej krajowej. Branża IT jest świetnie płatna, a szczególnie rozchwytywani są specjaliści z dużym doświadczeniem, potwierdzonymi kwalifikacjami i wieloma zrealizowanymi projektami na koncie. Na Rekord SI można znaleźć sporo ciekawych projektów, które pokazują, jak szeroka jest branża IT i jak wieloma zadaniami zajmują się programiści czy inni specjaliści w tej dziedzinie. Zapotrzebowanie na nowoczesne, innowacyjne projekty jest duże nie tylko w firmach prywatnych, ale również w organizacjach czy instytucjach, które muszą iść z duchem czasu i nieustannie się rozwijać. Pracy dla programistów i zawodów pokrewnych z pewnością w najbliższym czasie nie zabraknie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *