Pozapłacowe bonusy dla pracowników w coraz większej ilości firm

bonus

Dobrym pracownik jest na wagę złota. Szefowie przedsiębiorstw coraz częściej doceniają zatrudnionych, którzy sprawnie wykonują powierzone im zadania służbowe. Zamiast jednak podnosić pensję, oferują oni pozapłacowe bonusy.

W ostatnich latach specjaliści obserwują wzrost zainteresowania pozafinansowymi świadczeniami. Na takie stawiają głównie duże firmy zatrudniające setki pracowników. Wśród bonusów pojawiających się najczęściej wskazać można m.in. prywatne usługi medyczne, dofinansowanie do kolonii dla dzieci, kursy językowe dla pracowników czy karnety na siłownię. Bez wątpienia takie świadczenia są doskonałym sposobem na to, by budować oddany i lojalny zespół. Pracodawca zatrudniający setki pracowników jest w stanie wynegocjować dobre stawki z dostawcami usług, w efekcie czego wykupienie poszczególnych świadczeń kosztuje go mniej niż podwyżki czy premie. Czy można spodziewać się, że taka tendencja utrzyma się przez dłuższy czas?

Standardy polityki firm

Pozapłacowe bonusy przeznaczone dla pracowników stają się coraz częściej standardem polityki firm. Z większości świadczeń osoby zatrudnione mogą korzystać przez cały rok. W efekcie zatem taka oferta nie jest jednorazowa (uzależniona np. od okresu świątecznego). Bez wątpienia należy podkreślić, że coraz więcej firm zwraca uwagę na to, by tworzyć spójny program motywacyjny. Pozapłacowe świadczenia są jednym z elementów, które wchodzą w skład takiego programu. Są one o tyle istotne, że nie są zależne od stażu pracy pracownika czy jego stanowiska – większość z firm oferuje takie same świadczenia wszystkim zatrudnionym.

Pomoc nie tylko finansowa

Specjaliści podkreślają, że pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważni są dobrzy pracownicy. By zatrzymać w firmach tych, którzy się sprawdzają, bardzo często szefowie oferują zróżnicowane świadczenia, które funkcjonują są obok wynagrodzenia za pracę. Poza karnetami na siłownię czy dofinansowaniem, stawiają na dbanie o zdrowie pracowników. Oferują szeroką pomoc tym pracownikom, którzy posiadają dzieci, a także tym, którzy chcą w dalszym ciągu się kształcić. Zróżnicowane pakiety opracowane z myślą o zatrudnionych są również elementem, za pomocą którego firmy chcą kreować się na nowoczesne i jednocześnie dbające o swoich pracowników.

Ile to kosztuje firmę?

Trudno mówić o konkretnych kosztach – wszystko zależy od tego, jakie świadczenia oferuje pracodawca. Warto jednak przywołać badania ARC Rynek i Opinia. Wynika z nich, że średnia kwota wydana przez firmę inwestującą w świadczenia pozapłacowe w 2013 r. – na jednego pracownika – wynosiła ok. 730 zł. W zależności od zróżnicowania pakietów, osoby zatrudnione mogły liczyć na różną liczbę świadczeń. Część pracowników nie tylko korzystała nie tylko z pakietów medycznych, lecz także wspomnianych karnetów na siłownię i np. dodatkowo pobierała dofinansowanie na dzieci.

Nie tylko w dużych firmach

Choć o pozapłacowe bonusy najłatwiej w dużych firmach, coraz częściej również właściciele firm należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw inwestują w pracowników. Dla tych organizacji, które dopiero się rozwijają i chcą prężnie działać w branży innowacyjnych rozwiązań jest to konieczność. Aby zachęcić pracowników do podjęcia zatrudnienia, muszą one postawić na ciekawe i zróżnicowane pakiety.

Nie wszyscy właściciele myślą jednak o tym, by motywować swoich pracowników dodatkowymi świadczeniami. Zwłaszcza małe przedsiębiorstwa stawiają na tradycyjne premie i pieniężne dodatki do wynagrodzenia. Takich firm wciąż jest bardzo dużo, lecz trzeba podkreślić, że najczęściej są to przedsiębiorstwa działające lokalnie.

Dowiedz się też więcej na temat pracy w nadgodzinach: www.praca-chrzanow.info/porady-dla-pracownikow/376/nadgodziny-a-przepisy

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *