Jak rozliczać wynajmowane lokale firmowe?

company-document

Każdy wydatek związany z funkcjonowaniem firmy i prowadzeniem działalności to koszt, jaki można wrzucić w koszty prowadzenia działalności. Warto więc pilnować wszystkich finansów, a przy tym przy tego rodzaju rozliczeniach korzystać z wiedzy doświadczonego księgowego czy biura rachunkowego.

Wynajmowanie lokalu firmowego to wydatek, który trzeba ponosić co miesiąc. Jest to jednak zdecydowanie tańsza opcja niż kupno budynku, w którym będzie znajdowała się siedziba firmy. Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić przedsiębiorstwa, które mają stabilną pozycję finansową i bez problemu mogą zainwestować kilka milionów w budowę atrakcyjnego obiektu o dobrym standardzie. Pozostałe przedsiębiorstwa korzystają natomiast z wynajmu. Mniej kosztuje, a jednocześnie jest mniej obwarowany formalnościami. Zwykle wystarczy dobrze skonstruowana umowa pomiędzy właścicielem nieruchomości a stroną wynajmującą.

Koszty wynajmu nieruchomości można wrzucić w koszty firmowe

Wynajęcie lokalu firmowego jest dla firmy kosztem, który ponosi w związku z wykonywaną działalnością. Wynajmuje przecież lokal po to, by prowadzić w niej działania związane z codzienną pracą, rozwojem firmy czy innymi niezbędnymi działaniami. Można więc lokale wynajmowane wliczać w koszty prowadzenia działalności, dzięki czemu można zapłacić mniejszy podatek dochodowy. Rozliczenia związane z wynajmowaniem lokalu firmowego mogą być czasem skomplikowane, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług dobrego księgowego, który będzie w stanie wszystko prawidłowo rozliczyć. Warto też pamiętać, że w koszty można sobie wrzucić wydatki związane z wynajmem, ale jedynie wtedy, gdy faktycznie są opłacone. Nie można natomiast odliczyć sobie wydatków na podstawie umowy wynajmu jedynie. Jeśli wynajem na dany miesiąc nie został opłacony, bo firma ma gorszy czas i nieco opóźnia się z płatnością, nie można w danym miesiącu wrzucić sobie tego wydatku w koszty. Bo wydatku de facto nie było.

Kiedy warto pomyśleć o najmie okazjonalnym?

Na rynku nieruchomości funkcjonuje nie tylko wynajem długoterminowy, który chętnie wybierają firmy, ale również najem okazjonalny, który jest bardzo dobrym zabezpieczeniem dla właścicieli nieruchomości mieszkalnych. Umowa najmu okazjonalnego to dobre rozwiązanie, które pozwala chronić interesy osób wynajmujących mieszkania czy inne nieruchomości. Niestety, pomimo najlepszych chęci, czasem można trafić na lokatorów czy najemców, którzy po pewnym czasie przestaną regulować swoje zobowiązania. Przy zwykłej umowie wynajmu dosyć trudno jest ich pozbyć się ze swojej nieruchomości. W przypadku umowy najmu okazjonalnego jest zdecydowanie łatwiej, mniej jest formalności i nie ma konieczności prowadzenia skomplikowanych spraw sądowych o eksmisję, które mogą ciągnąć się przez kilka lat. Właściciele nieruchomości, którym zależy na bezpieczeństwie ich mieszkań czy innych lokali, powinni więc zdecydowanie zainwestować w umowę najmu okazjonalnego.

Zobacz również czym jest najem okazjonalny

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *