Dodatkowe prawa dla mam po urlopie macierzyńskim

142089135107891700

Mama, która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim, może jeszcze przez jakiś czas cieszyć się dodatkowymi prawami. Do czego zobowiązany jest Twój pracodawca i jakie masz prawa po powrocie do pracy.

Wydłużony urlop macierzyński

Urlop macierzyński został wydłużony i obecnie może trwać nawet rok. Kiedy jesteś zatrudniona na umowę o pracę przez pierwszych 6 miesięcy otrzymujesz 100% wynagrodzenia, a przez kolejnych -80% wynagrodzenia. Z urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać również ojcowie (można go także podzielić – z urlopu skorzysta i mama i tata).

Ochrona kobiet ciężarnych

Poród i ciążaKiedy jesteś w ciąży, a później na urlopie macierzyńskim i jesteś zatrudniona na umowę o pracę, pracodawca nie może Cię zwolnić przez cały okres trwania ciąży i urlopu macierzyńskiego. W okresie ciąży masz również prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, nawet jeśli nie jesteś ubezpieczona. Opieką zdrowotną jest też objęte Twoje dziecko do ukończenia 18 roku życia (niezależnie od tego czy posiadasz ubezpieczenie, czy nie).

Delegacja po powrocie z macierzyńskiego

Do czasu ukończenia przez dziecko 4 roku życia, na mocy polskiego prawa przysługują Ci w pracy specjalne uprawnienia (jeśli jesteś osobą opiekującą się dzieckiem). Pracodawca bez Twojej zgody nie może zatrudnić Cię w godzinach nadliczbowych ani w tzw. systemie przerywanego czasu pracy lub w porze nocnej. Kiedy pracodawca chce wysłać Cię na wyjazd delegowany, również potrzebuje Twojej zgody.

Dodatkowy urlop

Po skorzystaniu z urlopu macierzyńskiego (który jest płatny) możesz wnioskować o urlop wychowawczy. Maksymalnie trwa on 3 lata i jest bezpłatny.

Matka karmiąca piersią

Kiedy po powrocie z urlopu macierzyńskiego nadal karmisz piersią, według Artykułu 187 Kodeksu Pracy, masz prawo do dwóch 30-minutowych przerw na karmienie w czasie pracy. Przerwy wliczane są w czas pracy i możesz je zsumować (i dzięki temu wyjść z pracy 1h wcześniej). Karmienie piersią powinno być zaświadczone przez lekarza i przedstawione pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek udzielenia Ci koniecznych przerw po przedstawieniu mu zaświadczenia i złożenia przez Ciebie stosownego wniosku. Kiedy pracujesz na tzw. pół etatu, czyli 4h dziennie, nie masz prawa do żadnej przerwy. W przypadku czasu pracy nieprzekraczającym 6h, masz prawo do jednej półgodzinnej przerwy.

Kiedy wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim, pamiętaj o dodatkowych prawach, które Ci przysługują. Dzięki specjalnym przywilejom możesz z powodzeniem łączyć dwie role – spełniać się zawodowo jako pracownica i opiekować się swoim potomstwem.

Artykuł został przygotowany przez Biuro Rachunkowe EL-MA – profesjonalne usługi księgowe

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarz do “Dodatkowe prawa dla mam po urlopie macierzyńskim

  1. Kaźmisz
    31 stycznia 2017 at 14:03

    Ja właśnie kończę mój urlop w Grecji :) Byliśmy dokładnie tutaj https://www.europol.com.pl/grecja. Aż mi się nie chce wracać do tej zimnicy brrrr

  2. Anna
    23 lutego 2018 at 12:27

    Po urlopie macierzyńskim to potrzeba trochę ćwiczeń. Warto zaglądnąć http://www.najlepsze-bialko.pl/, gdzie można zobaczyć, jakie ćwiczenia są pożądane, a jakie zbyt forsujące. Dla własnego zdrowia i urody (figury), najlepiej zająć się tym od razu po porodzie, ale nie każda kobieta ma czas na takie ćwiczenia oraz nie każdej się chce ćwiczyć. Nie ma czasu, albo siły, czy ochoty – jednak trzeba się zmusić i zająć sobą. Często tylko przez ćwiczenia możemy odzyskać dawną sprawność i figurę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *