Dlaczego usługi dentystyczne muszą tyle kosztować? Rozmowa z lekarzem Januszem Zimochem

Dental heath assistant and patient.

Statystyki pokazują, że Polacy coraz częściej odwiedzają gabinety stomatologiczne. W społeczeństwie wzrasta świadomość dbania o higienę i zdrowie jamy ustnej. Nie wszyscy mogą sobie jednak pozwolić na regularne wizyty u stomatologa. Ceny zabiegów i usług dentystycznych przekraczają możliwości finansowe wielu osób. Znany lekarz Janusz Zimoch postara się wskazać przyczyny, dla których musimy płacić tak dużo za chęć dokładnej dbałości o nasze zęby.

Dzień dobry. Według badań zrealizowanych 3 lata temu, prawie co siódmy Polak rezygnuje z wizyty u dentysty z powodu braku pieniędzy. Skąd biorą się tak wysokie koszty leczenia stomatologicznego?

Witam Pana. Z racji wykonywanego zawodu śledzę wszelkie branżowe sondaże. Bariera finansowa faktycznie jest głównym powodem, dla którego ludzie unikają wizyty u dentysty, jednak ta liczba na całe szczęście systematycznie spada. Bardziej zastanawiają mnie inne badania, według których 4 miliony Polaków w ogóle nie sięga po szczoteczkę. Doszły mnie też słuchy, że jedzenie jabłek śmiało może zastąpić mycie zębów (śmiech). To wszystko sprowadza się do znacznie poważniejszych problemów jamy ustnej, a w konsekwencji konieczności zapisania się na długotrwałe, kosztowne leczenie stomatologiczne. To między innymi stąd biorą się takie wyniki badań.

Czyli uważa Pan, że ceny usług dentystycznych nie są tak wygórowane?

Tego nie powiedziałem. Po prostu wydaje mi się, że w wielu przypadkach można byłoby ograniczyć wizytę u dentysty do okresowego przeglądu zębów. Co do wysokich kosztów leczenia, nie odbiegamy znacząco od cen bogatszych krajów europejskich. Widzę w tym spory problem, ponieważ nie zarabiamy tyle, co chociażby Niemcy czy Francuzi, a w wielu przypadkach płacimy tyle samo, co oni. W obecnych czasach koszt wyposażenia profesjonalnego gabinetu stomatologicznego sięga nawet pół miliona złotych. Początkujący dentyści nie mogą proponować zbyt wysokich stawek, a wydatki poniesione na sprzęt same się nie zwrócą. Dopiero w miarę zdobywania kolejnych pacjentów ceny zaczynają iść w górę. Po około 5 latach udaje się wyjść na zero, jednak wysokość kosztów usług najczęściej pozostaje niezmienna. W tym momencie koło się zamyka.

Czy widzi Pan jakiś sposób na eliminację tego problemu?

Nie ma złotego środka między leczeniem na własny koszt a wizytą u dentysty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jako stomatolog posiadający prywatny gabinet mogę wypaść dosyć nieobiektywnie, jednak uważam, że w przypadku zabiegów stomatologicznych powinno się stawiać na wysoką jakość usług. Lepiej zapłacić więcej za jednorazową wizytę niż regularnie zapisywać się na państwowe leczenie. NFZ twierdzi, że nakłady na usługi dentystyczne systematycznie wzrastają. Ciężko to jednak zauważyć w praktyce. Mam wrażenie, że wciąż nie udało im się wyjść z XXI wieku. Mówię tutaj przede wszystkim o przedawnionych metodach leczenia i oburzającym dla mnie przyjmowaniem kilku pacjentów w jednym pomieszczeniu. Nie chcę wrzucać wszystkich do jednego worka, ale tak wygląda rzeczywistość.

Ze swojej strony zachęcam Polaków do większej dbałości o stan swojego uzębienia. Próchnica, ubytki i dziury w zębach, erozje szkliwa, bóle dziąseł i inne dolegliwości jamy ustnej w większości biorą się z niedokładnego czyszczenia zębów. Zachęcam do ich 3-minutowego mycia po każdym posiłku, zakupienia dobrej szczoteczki i nici stomatologicznych oraz odwiedzania nas na dwie kontrole w ciągu roku. Warto zrobić to dla samego siebie.

Dziękuję za rozmowę i porady dla naszych Czytelników.

Również serdecznie dziękuję.

Źródło: Stomatologia Oftaldent

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Dlaczego usługi dentystyczne muszą tyle kosztować? Rozmowa z lekarzem Januszem Zimochem

  1. Karolski
    12 lipca 2017 at 10:27

    Profesjonalne usługi stomatologiczne w Polsce są wykonywane praktycznie tylko w prywatnych gabinetach. Czy usługe tego typu są drogie? Zależy jak na to spojrzeć. Wg. mnie kosztują tyle ile powinny. Dużą rolę odgrywa tutaj sprzęt dostępny tylko za granicami Polski stąd jego zakup wymaga sporego wkładu finansowego. Nie każdy gabinet może sobie pozwolić na tego typu profesjonalny sprzęt. Jeżeli chodzi o zaopatrzenie gabinetu dentystycznego to na stronie stomatolog kraków widać od razu jak wysokiej klasy urządzenia używa się w dzisiejszej stomatologii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *