Praca tymczasowa na budowie. Warunki zatrudnienia i pracy.

owner-builder-banner-lg

Budownictwo jest branżą dającą zatrudnienie i możliwości zarobku niezmiennie od lat, niezależnie od wieku czy rodzaju doświadczenia. Branża posiada zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju specjalistów związanych z budownictwem, w tym murarzy, budowniczych, pracowników specjalizujących się wykończeniach, a nawet geodetów. Doświadczenie, jakie daje nam praca na budowie można wykorzystać także na prywatnym gruncie lub wykorzystując w samodzielnej praktyce budowlanej. Sprawdź, na jakich warunkach możesz pracować na budowie oraz na jaką formę zatrudnienia możesz liczyć.

Szczegółowe warunki

Praca na budowie wymaga szeregu pracowników odpowiadających za poszczególne funkcje i zadania. Często zdarza się tak, że cała ekipa budowlana podzielona jest na mniejsze, odpowiedzialne za poszczególne części i etapy pracy. Plac budowy jest także miejscem pracy dorywczej, dla wielu młodych ludzi, szukających zatrudnienia chociażby na czas wakacji.

Osoby zatrudniające się dorywczo na budowie często posiadają minimalne lub żadne doświadczenie w tej pracy, dlatego też często zaczynają od najniższego stanowiska, czyli pomocnika budowlanego. Jest to dobre rozwiązanie dla ludzi młodych, którzy chcą zdobyć doświadczenie w fachu, aby w późniejszym czasie awansować na wyższe stanowisko lub wyspecjalizować się w konkretnej funkcji na budowie. Praca tymczasowa na budowie jest również spowodowana zastępstwem jednego z dotychczasowych pracowników, który z różnych względów nie mógł swojej pracy kontynuować. Na jaką formę zatrudnienia można więc liczyć?

Rodzaje zatrudnienia

Najczęściej spotykaną i zarazem najbardziej pożądaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Daje ona nie tylko maksymalną liczbę praw dla pracownika, ale i stabilność finansową oraz pełen pakiet socjalny. Zatrudniając się jednak dorywczo raczej trudno jest spodziewać się takiej formy zatrudnienia. Wówczas pracodawca korzysta z innych rodzajów umów. Może to być umowa na czas określony, czyli na określony okres czasu. Jest to również dobre rozwiązanie, kiedy wiemy ile będzie wynosił czas potrzebny do wykonania właśnie naszych obowiązków na placu budowy.

Kiedy pracownik zastępuje innego, pracującego dotychczas może skorzystać z opcji, jaką jest umowa na zastępstwo, działająca na podobnych warunkach, co umowa na czas określony. Oprócz tego pracodawcy zatrudniający dorywczych czy też tymczasowych pracowników wykorzystują umowy cywilnoprawne, w tym często spotykaną umowę zlecenie. Warto jednak wiedzieć, że jest ona mniej korzystnym wariantem dla pracownika, jednak ze względu na jego czasowy wymiar zatrudnienia, jest ona często wybierana.

Na co zwrócić uwagę?

Osoby zatrudniające się dorywczo mają zazwyczaj drugie, będące często głównym źródło zarobku. Z tego powodu pracownicy nie zawsze starają się o standardową umowę o pracę. Wybierając dorywczą formę zarobku zawsze można poszukać takich form zatrudnienia, które będą zadowalające dla obydwu stron. Warto pamiętać, że zatrudnienie na niepełny etat daje nieco więcej możliwości wyboru innego rodzaju umowy, warto więc wybrać taki, który będzie najkorzystniejszy dla nas.

W artykule wykorzystano materiały pochodzące ze strony www.hdkinvest.pl

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *