Prawa i obowiązki wynajmującego lokal – przeczytaj jeśli prowadzisz firmę w takim pomieszczeniu

jose-losada-DyFjxmHt3Es-unsplashWielu właścicieli firm decyduje się na wynajęcie pomieszczeń na prowadzenie działalności. To rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba kupować lokalu na własność. Świetnie sprawdza się w przypadku firm, które dopiero rozwijają się i nie chcą inwestować w zakup nieruchomości. Zanim jednak zdecydujemy się na wynajęcie pomieszczeń pod własny biznes, warto bardzo dobrze znać nie tylko prawa najemców, ale również ich obowiązki. Dzięki temu nie będziemy wpadać w żadne konflikty z właścicielem nieruchomości.

Lokal do wynajęcia Łomża, pomieszczenie na firmę w stolicy czy w każdej innej lokalizacji to spore wyzwanie na etapie poszukiwania. Przede wszystkim, lokal musi spełniać wszystkie oczekiwania i potrzeby firmy, która będzie w nim funkcjonowała. A więc musi mieć dobry dojazd, miejsca parkingowe, a także mieć odpowiedni metraż. Podczas gdy jedne firmy potrzebują jedynie kilku pomieszczeń biurowych, inne będą potrzebowały również sporego zaplecza magazynowego. Gdy już znajdziemy odpowiednie miejsce na działalność, warto zapoznać się z przyszłą umową, w której znajdują się wszystkie zapisy dotyczące praw i obowiązków najemcy.

Prawa najemcy w wynajętym lokalu

Najemca, który wynajmuje powierzchnię biurową, ma prawo do korzystania z pełnej infrastruktury, jaka znajduje się w budynku czy w wynajętych pomieszczeniach. Może również domagać się od właściciela budynku wszystkich prac remontowych czy naprawczych, jeśli coś na etapie wynajmu szwankuje i przestaje działać prawidłowo. Co więcej, ma również prawo do zmiany aranżacji na własne potrzeby, oczywiście pod warunkiem, że takie zapisy znajdują się w umowie. Konkretne prawa najemcy mogą być różne w zależności od tego, co znajduje się w umowie, wiele praw jest też regulowanych przepisami prawa. Nawet, jeśli nie są one zapisane w umowie, są de facto obowiązujące w myśl konkretnych przepisów.

Obowiązki najemcy

W wynajętym lokalu najemca ma obowiązek dbać o wszystkie elementy instalacji i wyposażenia, aby w momencie zdawania lokalu wszystko było tak, jak na etapie jego odbierania i podpisywania umowy. Obowiązkiem jest również wnoszenie regularnych, zgodnych z zapisami umowy opłat związanych z czynszem, opłatami za media oraz innymi kosztami, jakie związane są z użytkowaniem lokalu. Obowiązkiem najemcy jest dokonywanie wszelkich drobnych napraw i usterek, jakie pojawiają się w wyniku użytkowania lokalu. Konieczne jest również korzystanie z pomieszczeń zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli lokal jest wynajmowany pod konkretną, bardzo ściśle określoną działalność, nie można dowolnie jej przekształcać i zmieniać na coś zupełnie innego. W poszukiwaniu dobrego lokalu pod prowadzenie firmy dobrze jest posiłkować się usługami profesjonalistów, czyli korzystać ze sprawdzonych agencji nieruchomości. Dla właściciela biznesu jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie musi szukać pomieszczeń ani zajmować się kwestiami formalnymi na własną rękę. Może mieć pewność, że podpisanie umowy oraz załatwianie formalności z właścicielem budynku czy konkretnego lokalu odbędzie się zgodnie z przepisami i że wszystko załatwią pracownicy agencji nieruchomości. Korzystanie z usług profesjonalistów pozwala więc zdjąć z barków właściciela firmy wiele kłopotliwych kwestii.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach