Wymogi sanitarne dla gabinetów medycyny estetycznej – poznaj je zanim otworzysz swój własny

spa-853462_640

Aby otworzyć własny gabinet medycyny estetycznej, trzeba spełniać wiele wyśrubowanych wymogów, które nakładają na nas przepisy prawa. Nie wystarczy mieć wiedzę i umiejętności, aby móc bez problemów prowadzić działalność. Gabinet musi być odpowiednio przystosowany, aby zapewnić pacjentom nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo.

Wymogi formalno-prawne, jakie muszą spełniać gabinety medycyny estetycznej i wszystkie inne gabinety lekarskie, są dosyć spore i dokładnie opisane w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia. Choć normy niewiele mówią o konkretnej powierzchni, trzeba zadbać o to, by była ona odpowiednio duża dla prowadzenia tego rodzaju działalności. W gabinecie musza się znaleźć miejsca na pomieszczenia zabiegowe, poczekalnie, pomieszczenia sanitarne czy zaplecze techniczne. Im większy gabinet, tym większe możliwości jego odpowiedniego urządzenia, przy tym odpowiedniej aranżacji.

Wymogi narzucone przez Ministerstwo Zdrowia

Według wymogów Ministerstwa Zdrowia, ważna jest również temperatura we wnętrzu gabinetu lekarskiego. Nie może być ona niższa niż 24 stopnie Celsjusza. Równie ważna jest wysokość pomieszczenia, która nie powinna być niższa niż 2,2 metry. Waży jest również rozmiar drzwi wejściowych, które muszą być odpowiednio duże, aby przejechały przez nie bez problemu osoby niepełnosprawne lub mające problemy z poruszaniem się. W każdym gabinecie powinny znaleźć się również takie miejsca, jak pomieszczenia do przechowywania środków higienicznych, preparatów medycznych, a także pomieszczenia do przechowywania odpadów medycznych, także tych skażonych krwią. Jeśli takich pomieszczeń nie będzie, gabinet raczej nie zostanie dopuszczony do użytku lub będzie zamknięty w razie jakiejkolwiek kontroli. W gabinecie lekarskim musi również znaleźć się miejsce dla oddzielnego zlewozmywaka oraz urządzeń do sterylizacji narzędzi medycznych wielokrotnego użytku. Wymagania sanitarne są pod tym względem bardzo mocno wyśrubowane i ich spełnianie jest nie tylko obowiązkiem narzuconym przez przepisy, ale też po prostu koniecznością, jeśli chcemy mieć dobrą renomę wśród pacjentów.

Klinika na wysokim poziomie

Każda klinika medycyny estetycznej Warszawa oraz gabinety w innych miastach powinny więc mieć świadomość, że wymogi prawne mocno sterują tego rodzaju działalnością. Nie wystarczy być świetnym lekarzem czy kosmetyczką, trzeba jeszcze spełniać wiele norm i przepisów, które są odgórnie narzucone przez prawo. Trzeba również być przygotowanym na różne kontrole sanitarne, które będą sprawdzały nawet najdrobniejsze szczegóły w tej materii. Jeśli jednak uda nam się już na wstępie dostosować gabinet i jego pomieszczenia do wszystkich wyśrubowanych norm, można będzie mieć pewność, że gabinet jest urządzony należycie i nie trzeba obawiać się jakiejkolwiek kontroli.

Zobacz również porady ze strony: http://mojemieszkanie.ovh

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *