Wykończenie, którym warto się zainteresować: klinkier

brick-wall-1747314_1280Często myślimy o tym, jak wyremontować wnętrze przy minimalnych kosztach. Bardzo ciekawy kierunek można nadać pomieszczeniu z klinkierem. Płytki klinkierowe do dekoracji ścian wewnętrznych mogą być świetną zmianą stylu – nie tylko elewacja z klinkieru jest świetna, bo równie zacnie mogą być one wykorzystywane wewnątrz. Akcent na pionową powierzchnię, obramowanie narożników w postaci nierównych nacięć lub wymianę wykończenia panelu ściennego można wykonać samodzielnie nawet bez doświadczenia w 1 wieczór, a efekt utrzyma się przez wiele lat. A pod względem ceny klinkier jest dostępny dla większości kupujących.

W tym artykule opowiemy o zaletach, możliwościach ułożenia płytek klinkierowych, pomożemy krok po kroku dokończyć wykończenie i pokażemy na przykładach techniki projektowania wykończenia różnych pomieszczeń.

Element wykończeniowy – płytki klinkierowe: co to jest i jak można odmienić wnętrze

Słowo klinkier przyszło do nas z Holandii. Uderzanie w materiał wytwarza typowy dźwięk „ostrza”. Stąd pochodzi nazwa. Na początku XIX wieku Holendrzy opracowali technologię wytwarzania kamienia o wysokiej wytrzymałości. Wtedy powstał pierwszy chodnik klinkierowy, łączący Amsterdam z Harlem. W Holandii praktycznie nie było podobnych materiałów, więc materiał o wysokiej wytrzymałości szybko znalazł szerokie zastosowanie. Następnie technologie produkcyjne dotarły do krajów zachodnich i Ameryki.

Rosja w czasach przedrewolucyjnych również zaczęła praktykować produkcję wyrobów klinkierowych, zbudowano nawet oddzielne manufaktury produkcyjne. Jednak po rewolucji pierwszeństwo dano tanim materiałom. W związku z tym na długi czas wstrzymano produkcję wyrobów klinkierowych.

Płytka klinkierowa to kamień o wysokiej wytrzymałości, który powstaje w wyniku wypalania specjalnych kompozycji plastycznej gliny i wody. Mieszankę gliny wlewa się do foremek, które następnie przesyła do pieca.

Dzięki właściwościom fizycznym gliny płytki są mocne i trwałe. Glina jest głównym, ale nie jedynym składnikiem wyrobów klinkierowych. W celu zwiększenia wytrzymałości, zmniejszenia zawartości tłuszczu i dostosowania innych parametrów, w zależności od dalszego użytkowania, do kompozycji wprowadza się:

  • wapń,

  • magnez,

  • tlenek żelaza,

  • piasek kwarcowy,

  • szamot,

  • popiół,

  • kredę,

  • perlit,

  • szkło.

Kompozycje są obliczane eksperymentalnie. Ponadto różne barwniki mogą występować jako dodatki nadające wyrobowi dekoracyjnej elegancji.

Wiele osób używa klinkieru do stylizacji wnętrza. To, że takie rozwiązanie w rzeczywistości może wydawać się niedrogie, a jednocześnie łatwe i szybkie do wykonania, jest dla niedoświadczonego mistrza odkryciem. Asortyment modeli klinkieru jest tak duży, że czasami wybór jest dość trudny. Możesz odebrać błyszczącą powierzchnię lub postarzane próbki. Możesz również ubić wnętrze klinkierem o różnych rozmiarach i kolorach. Bez względu na to, jak i gdzie będziesz chciał wykorzystać płytkę klinkierową – jest niemal więcej niż pewne, że uda Ci się to zrobić, z racji tego z jak wielkiego wyboru możesz przebierać.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *