Proces odtruwania z alkoholu można nazwać także detoksykacją lub detoksem alkoholowym. Bez względu na to, jakimi określeniami się posługujemy, warto bliżej przyjrzeć się takiej formie przygotowania do leczenia. Odtruwanie stosuje się zarówno przy osobach zmagających się z chorobą alkoholową, jak i w przypadku pacjentów zdrowych, którzy przyjęli jednorazowo alkohol w nadmiernej ilości.
Czym jest uzależnienie od alkoholu?
Uzależnienie od alkoholu nie jest tylko nałogiem – specjaliści są zgodni, że stanowi ono rodzaj zaburzenia psychicznego. Trudność w leczeniu tej choroby polega przede wszystkim na bagatelizowaniu jej na początkowym etapie. Nie każdy chory i osoby z jego otoczenia zdają sobie sprawę z faktu, że ciągła potrzeba sięgania po alkohol to nie słabość, a objaw chorobowy.
O uzależnieniu od alkoholu świadczyć może szereg symptomów, w tym:
- skupienie działań i różnych dziedzin życia na konieczności zaspokojenia głodu alkoholowego,
- poszerzenie zakresu tolerancji na coraz większą ilość alkoholu,
- występowanie zespołu abstynencyjnego – w przypadku braku dostępu do alkoholu chory odczuwa dolegliwości żołądkowe, takie jak nudności, do tego występować mogą halucynacje czy drgawki.
Zdiagnozowane uzależnienie od alkoholu trzeba leczyć, by w miarę możliwości przywrócić pacjentowi oraz jego otoczeniu więzi rodzinne i społeczne.
Detoks alkoholowy jako wstęp do leczenia uzależnienia
Leczenie uzależnienia alkoholowego zawsze powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza psychiatry. Wstępem do jego podjęcia może być detoks alkoholowy, stosowany jako jedna z form terapii zespołu abstynencyjnego.
Samo odtrucie z alkoholu, w przypadku osób uzależnionych, może trwać nawet do około 3 dni. Polega na podawaniu pacjentowi środków farmakologicznych ułatwiających metabolizowanie alkoholu i przyspieszających jego wydalanie z organizmu. Seria kroplówek oraz preparatów medycznych, które dobiera się indywidualnie w ramach konsultacji psychiatrycznej może też łagodzić przykre objawy związane z odstawieniem.
W przypadku detoksykacji prowadzonej u osoby, która jednorazowo przyjęła nadmierną dawkę alkoholu, stosowana jest terapia trwająca do kilkunastu godzin. Oba rodzaje odtruwania stosowane są w placówkach MediLife: https://medi-life.pl/zakres-swiadczen/zdrowie-psychiczne/.
Czy psychiatra zawsze powinien nadzorować proces odtruwania?
Jak już wspominaliśmy, uzależnienie od alkoholu jest chorobą, rodzajem zaburzenia psychicznego. I podobnie, jak w przypadku innych schorzeń o takim charakterze, także wymaga konsultacji ze strony psychiatry. Lekarz tej specjalizacji powinien zatem nadzorować proces odtruwania z alkoholu.
W trakcie przyjmowania kroplówek oraz leków chory może bowiem odczuwać różne dolegliwości – lekarz może wówczas w sposób bieżący kontrolować stan zdrowia i samopoczucie, dostosowując dawki oraz rodzaje środków detoksykacyjnych.
Polecamy również stronę wszywkaalkoholowagdansk.pl