Jesteś po studiach i marzysz o otwarciu własnego gabinetu? Jakie formalności Cię czekają?

austin-distel-7bMdiIqz_J4-unsplashProwadzenie własnego gabinetu lekarskiego to z pewnością marzenie każdego młodego lekarza. Wart jednak mieć świadomość, że od ukończenia nauki na uczelni, do rozpoczęcia własnej praktyki może upłynąć sporo czasu. Świeżo upieczony lekarz musi bowiem jeszcze sporo się nauczyć.

Po zakończeniu studiów medycznych młodego lekarza czeka jeszcze staż, a następnie kilka lat specjalizacji, jeśli chce zostać specjalistą w jakiejś dziedzinie medycyny. Lekarze na specjalizacji pracują zwykle na oddziałach szpitalnych i tam uczą się fachu pod okiem doświadczonych lekarzy z dużym stażem pracy. Dopiero po zrobieniu specjalizacji można myśleć o otwarciu własnego gabinetu. Lekarz przede wszystkim musi dbać o to, by wszystkie formalności były zapięte na ostatni guzik. Chodzi tu przede wszystkim o zgłoszenia do izb lekarskich, kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także formalności związane z systemem informatycznym, który będzie pozwalał na wirtualne wystawianie recept czy zwolnień lekarskich. Załatwianie formalności może nieco potrwać, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i nie nastawiać się na to, że wszystko da się załatwić w ciągu jednego dnia.

Dobre miejsce na gabinet

Lekarz, który myśli o otworzeniu własnego gabinetu, musi również zadbać o miejsce, w którym będzie się on znajdował. Bardzo ważna jest lokalizacja, a także wszystkie udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych. Warto bowiem zawsze mieć świadomość, że do lekarza nie chodzą ludzie wyłącznie młodzi, ale często są to starsze i schorowane osoby. Gabinet lekarski powinien być właściwie wyposażony, higieniczny i sterylny. Konkretne, szczegółowe wyposażenie zależy od tego, w jakiej specjalizacji pracuje lekarz i jak wygląda u niego wizyta lekarska. W niektórych specjalizacjach, jak na przykład dermatolog, nie ma konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu. Ale już na przykład ginekolog czy okulista musi na samym wstępie zainwestować w sprzęt medyczny, bez którego nie byłby w stanie w żaden sposób prowadzić praktyki. Otwarcie własnego gabinetu zawsze wiąże się z inwestycjami, często naprawdę sporymi.

Prywatne praktyki mają rację bytu

Pacjenci, którzy mają problem z dostaniem się do lekarza w ramach państwowej służby zdrowia, bardzo często decydują się na prywatne wizyty u wybranych specjalistów. To dobre rozwiązanie także dlatego, że można samodzielnie zdecydować, u jakiego lekarza chcemy się leczyć i wybrać osobę, która cieszy się dobrą renomą i pozytywnymi opiniami wśród dotychczasowych pacjentów. W poszukiwaniu dobrych specjalistów pacjentom pomaga internet. Wystarczy wpisać dermatolog warszawa śródmieście lub każdą inną specjalizację w konkretnym mieście, a bardzo szybko znajdziemy gabinety godne polecenia i lekarzy, którzy cieszą się zaufaniem klientów. Każdy lekarz, który planuje otworzyć prywatną praktykę, musi mieć świadomość, że bardzo ważne są nie tylko wiedza i umiejętności, ale również podejście do pacjentów. Osoby cierpiące, które przychodzą do lekarza, liczą na odrobinę empatii i współczucia. Lekarze z empatycznym podejściem z pewnością mogą liczyć na wielu stałych pacjentów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *