Od wielu lat widać na świecie szał na produkty ekologiczne. Drogą globalizacji, internetu oraz innych mediów produkty ekologiczne przebiły się do Polski i są chętnie wybierane przez klientów. Kupujący najczęściej doceniają bezpieczeństwo, naturalne pochodzenie oraz brak niektórych składników, które uchodziły w powszechnym mniemaniu za szkodliwe.
Rynek kosmetyków na świecie liczony jest w miliardach – ze szczególnym zwróceniem uwagi na segment ekologicznych produktów. Co warto wiedzieć o sprzedaży kosmetyków ekologicznych?
Podstawy działania: lokalizacja sklepu
Przyjmijmy, że ruszamy ze stacjonarną sprzedażą produktów ekologicznych. Dostawy zamówione, pomysł na handel oraz ceny jest wyklarowany. Pytaniem zasadniczym pozostaje jednakowoż lokalizacja. Doskonale wiadomo, że ekologicznego sklepu nie postawimy na wsi, w małym miasteczku lub też w miejscach, gdzie nie przebywają ludzie na tyle zamożni, aby mogli sobie śmiało pozwolić na droższe, naturalne kosmetyki.
Świetną lokalizacją są centra miast – zwłaszcza tam, gdzie można zaparkować lub trafić de facto przypadkowo. Lokalizacja salonu w centrum miasta-atrakcji turystycznej to świetny pomysł. Obcokrajowcy równie, jak my, a nawet jeszcze bardziej kochają naturalne kosmetyki. Przełóżmy to na o wiele lepsze ceny kosmetyków lub ekologicznych zabiegów i automatycznie mamy spore zainteresowanie ze strony potencjalnych klientów.
Lokalizacja nie jest jednak wszystkim!
To prawda, równie istotną pozostaje cena. Mając do wyboru drogi, wegański, Rain Forrest Associated lub bezglutenowy produkt trzeba się liczyć z wyższą ceną. Często dochodzą one do absurdalnych rozmiarów, co odstraszać może lokalnych klientów. Często produkt parametrami technicznymi i skutecznością nie rożni się niczym, a nawet może być lepszy, od klasycznego kosmetyku ze standardowej drogerii.
Gdzie jeszcze można sprzedawać ekologiczne kosmetyki?
Pomijając internet, to warto zainteresować się wszelkimi eventami, gdzie można bez większych problemów zorganizować stoisko, na którym sprzedawane będą różnego rodzaju ekologiczne dermokosmetyki. Opcji jest de facto bardzo wiele i tylko trzeba wiedzieć dokładnie, jak wygląda odnalezienie eventu i skontaktowanie się z organizatorami – często taki jednorazowy event jest w stanie przynieść stosunkowo spore pieniądze – wszystko zależy od właściwego targetowania.
Kwestie podatkowo-rozliczeniowe
Wciąż można jeszcze próbować zarejestrować firmę za granicą np. w Czechach lub UK. Pozwoli to uzyskać lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej – zwłaszcza w kwestiach podatkowych oraz biurokratycznych. Siedziba firmy znajdować się może za granicą – co jeszcze podniesie prestiż niektórych produktów, a w dużym mieście można zalokować np. sklep stacjonarny albo showroom. W kontekście uszczelniania systemu podatkowego w Polsce może to jednak wiązać się z problemami z ZUS-em i Urzędem Skarbowym.
Nie ma idealnego rozwiązania na postawienie sklepu. Na pewno wymienione wyżej informacje trochę pomogą w znalezieniu naprawdę dobrego miejsca na prowadzenie swojego własnego, ekologicznego biznesu.