Jak skutecznie szukać pracy – nasze porady

people-g596dc8193_640-620x422 (1)

Rynek pracy stale się zmienia, co sprawia, że zarówno pracodawcy, jak i osoby poszukujące zatrudnienia musza dostosować się do nowej rzeczywistości. Jedną z kwestii, która na przestrzeni lat uległa sporym zmianom, jest poszukiwanie pracy. Dawno bowiem minęły czasy, gdy ze znalezieniem zatrudnienia nie było problemów, a urzędy pracy bez problemu spełniały oczekiwania kandydatów. Obecnie rynek pracy wymaga od kandydatów dużo większej inicjatywy i zaangażowania.

Poszukiwania pracy mogą być mniej lub bardziej skuteczne w zależności od tego, na jaką metodę jej szukania się zdecydujemy. Nadal nie brakuje osób, które przy szukaniu zatrudnienia pierwsze kroki kierują do urzędu pracy. Jednak obecnie tego rodzaju instytucje nie są w stanie zaoferować swoim klientom zbyt dużego wyboru ofert. Dodatkowo konieczne jest spełnianie wielu formalności, wypełnianie setek dokumentów, co może odstraszać osoby szukające w ten sposób zatrudnienia. Zgłoszenie się do urzędu pracy odbiera nam także pewną sprawczość – musimy czekać na ofertę dopasowaną do naszych potrzeb czy poziomu wykształcenia. O wiele lepiej jest więc wziąć zawodową przyszłość we własne ręce i aktywnie szukać sobie nowego pracodawcy bez udziału urzędu, który nie wykazuje się wysoką skutecznością.

Szukaj w firmach, w których chciałbyś pracować

To dobre rozwiązanie dla osób, które mają odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje, poziom umiejętności oraz kompetencji zawodowych. Najczęściej także doskonale znamy nasza branżę, a więc także firmy, które liczą się na rynku, kojarzą się z wysoka renomą, a także dobrymi standardami, jeśli chodzi o zatrudnienie pracowników. Bardzo często firmy z różnych branż nie wystawiają ogłoszeń o zatrudnieniu w prasie czy w internecie, ale chętnie rozpatrują dokumenty aplikacyjne zostawiane przez osoby zainteresowane pracą u nich. Dobrze jest więc nawet wtedy, gdy firma aktualnie nie szuka pracownika, wysłać swoje CV lub nawet zanieść je osobiście. Nawet jeśli teraz nie odbywa się żaden proces rekrutacji, jest spora szansa, że w przyszłości rekruterzy odezwą się właśnie do nas. Taka forma szukania zatrudnienia pozwala na znalezienie pracy w miejscu, w którym chcemy i na takich warunkach, jakie nam odpowiadają. Jedynym minusem może być czas – to dobre rozwiązanie dla osób, które mogą sobie pozwolić na czekanie kilka tygodni czy miesięcy. A więc przede wszystkim dla osób już pracujących, które powoli myślą o zmianie pracy. Osoby bezrobotne, które potrzebują zatrudnienia i źródła dochodu na już, a nie za kilka miesięcy, mogą traktować tę metodę jedynie jako pomocniczą.

Skutecznie znajdziesz w internecie

Prawdziwą kopalnią ogłoszeń o pracę, a co za tym idzie – całego mnóstwa szans na znalezienie zatrudnienia jest obecnie internet. Dobre oferty pracy dla pracowników z różnych branż i o różnych umiejętnościach znajdziemy na wyspecjalizowanych portalach ogłoszeniowych, skupiających się na ogłoszeniach o pracę. Pracodawcy w dzisiejszych czasach o wiele chętniej umieszczają ogłoszenia w sieci niż w prasie czy w urzędach pracy. Dużą zaletą portali ogłoszeniowych jest ogromna ilość anonsów, a także regularnie pojawiające się nowe ogłoszenia. Nawet, jeśli dziś nic dla siebie odpowiedniego nie znajdziemy, jest wielka szansa, że kolejnego dnia pojawi się ogłoszenie pasujące do naszych potrzeb. W przypadku szukania pracy w sieci trzeba jednak stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim – odpowiadamy najszybciej jak się da. Czasem pracodawcy szukają kogoś dosłownie na już i po kilku dniach ogłoszenie może być nieaktualne. Po drugie – odpowiadajmy na te ogłoszenia, których warunki nas satysfakcjonują, a jednocześnie spełniamy całą listę wymagań. Po trzecie – zadbajmy o to, by nasze dokumenty aplikacyjne nie były tworzone na zasadzie kopiuj-wklej. List motywacyjny zawsze warto napisać od zera, dopasowując jego treść pod konkretnego pracodawcę.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Jak skutecznie szukać pracy – nasze porady

  1. 27 października 2021 at 16:26

    Dobra praca nie jest zła. Byle wytrzymać do pierwszego ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *