Zawody informatyczne są na topie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości coś w tym względzie miało się zmienić. Zapotrzebowanie na doświadczonych i wykwalifikowanych informatyków nieustannie rośnie wraz z rozwijającymi się nowymi i innowacyjnymi technologiami. Warto więc kształcić się w tych kierunkach, gdyż przyszłość zawodowa jawi się całkiem ciekawie.
Wśród zawodów informatycznych niektóre cieszą się większym zainteresowaniem i powodzeniem, inne mniej. Zdecydowanie słabszym wzięciem cieszą się specjaliści, którzy zajmują się wyłącznie sprzętem i dbaniem o jego prawidłowe działanie. O wiele większe wzięcie ma kierunek robotyka, elektrotechnika czy automatyka, połączone z najnowszymi dziedzinami informatycznymi. Te dziedziny są bowiem ściśle związane z różnymi dziedzinami produkcji, a także ze zdobyczami techniki czy innowacjami, które dopiero wprowadzane są na rynek.
Warto dobrze badać zapotrzebowanie
Zapotrzebowanie na informatyków może w czasie znacznie ewoluować, tak jak jest to w wielu innych zawodach. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretną specjalizację, warto zrobić dobrze badanie rynku i zapotrzebowania na rynku pracy. Trzeba też mieć świadomość, że po pięciu latach studiów sytuacja na rynku może wyglądać nieco inaczej. Kto studiuje kierunki informatyczne, powinien więc być otwarty na nieustanne dokształcanie, zdobywanie nowych umiejętności, branie udziału w kursach, szkoleniach czy innych formach zdobywania nowej wiedzy. Bardzo ważne są również różnego rodzaju staże i praktyki studenckie. Sama wiedza z uczelni, nawet jeśli jest to dobra uczelnia techniczna, może nie wystarczyć, jeśli chcemy odnieść sukces w biznesie. Każdy informatyk musi nieustannie poszerzać swoje kwalifikacje. Tak naprawdę, im więcej może sobie wpisać w CV w dziale uprawnienia czy umiejętności, tym większe szanse ma na dobre zatrudnienie. A zarobki w tej dziedzinie są bardzo dobre, nawet dla osób dopiero stawiających swoje pierwsze kroki po ukończeniu uczelni.
Gdzie może pracować dobry informatyk?
Wykształceni i doświadczeni informatycy mogą znaleźć pracę praktycznie w każdej branży i dziedzinie biznesu. Oczywiście, pod warunkiem, że mają bardzo dobre wykształcenie, a nie zdobyli tytuł technika informatyka w podrzędnej szkole policealnej. Ważne jest łączenie umiejętności informatycznych z innymi dziedzinami – robotyką, energetyką czy automatyką. Im węższa specjalizacja, tym lepszym fachowcem można być w swojej dziedzinie. Informatycy, którzy są doświadczonymi specjalistami w branży, mogą pracować na własny rachunek, zakładać firmy i świadczyć swoje usługi na coraz większą skalę. Oczywiście, zawsze też muszą pamiętać o tym, by pod względem wiedzy i umiejętności nie spoczywać na laurach i starać się być zawsze na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w ich dziedzinie.