Przez jaki okres czasu deweloper odpowiada za wady budynku?

Deweloperzy budowlani mogą być tylko właścicielami projektu – lub zarówno właścicielem, jak i wykonawcą projektu deweloperskiego. W każdym z tych przypadków deweloper ma pewne obowiązki, które muszą być jasno określone w dokumentach kontraktowych. W takim przypadku zwiększa się prawdopodobieństwo pomyślnego ukończenia projektu. Jeśli pominięto początkowy krok, szanse na opóźnienie i konflikt są większe.

dźwig 5

Odpowiedzialność dewelopera za projekt

W budownictwie dewelopera zazwyczaj uważa się za osobę, która przygotowuje ziemię poprzez budowę i która w tym celu staje się właścicielem zagospodarowanej ziemi. Deweloper poszukuje zysku z zagospodarowania terenu, sprzedając inwestycję, taką jak dom mieszkalny, mieszkania Warszawa Wola, centrum handlowe lub budynek biurowy, lub utrzymując zabudowaną nieruchomość, aby czerpać zwrot z inwestycji.

Deweloperzy mogą działać w wielu różnych organizacjach gospodarczych. Niektórzy tworzą firmy budowlane, które wykonują własną pracę i podejmują wszelkie inne prace, które mogą uzyskać w dobrej cenie. Niektórzy są po prostu brokerami, bez dużego personelu, którzy podzlecają wszystkie lub większość pracy, którą wykonują, często tylko z jednym kryterium: najniższą ceną. Inni próbują działać jako wykonawcy; niektóre odnoszą sukces i wykonują dobre prace budowlane na rynku.

Niektórzy deweloperzy stawiają na zalety posiadania własnej firmy budowlanej, na przykład przez zapewnienie sobie niezmiennie wysokiego standardu prac budowlanych bez konieczności płacenia za pełną inspekcję. Posiadanie własnej firmy budowlanej daje tym deweloperom pewną elastyczność w zawieraniu kontraktów, zwykle nieosiągalną z innymi kontrahentami, poprzez konkurencyjne licytowanie i zapewnia im maksymalną kontrolę nad projektami rozwojowymi i kosztami.

Podstawowym obowiązkiem dewelopera jest wykonanie pracy zgodnie z definicją i wymaganiami zawartymi w dokumentach umowy w czasie umowy określonym w umowie. Zasadniczym prawem wykonawcy jest wypłacenie kwoty kontraktu w uzgodniony sposób, zwykle w ratach, we właściwym czasie. Obowiązki obejmują zarówno gwarancję, jak i prawa.

Istotne jest, że większość form umów z deweloperem zawiera warunek, że odpowiada za pewne wady budynku przez określony czas. O jakim czasie i jakich wadach mowa?

Jeszcze do niedawna były to 3 lata, ale w związku ze zmianami w ustawie okres ten został wydłużony do 5 lat, w trosce o klientów nabywających nieruchomości deweloperskie.

Odnosi się to do wad:

  • fizycznych
  • prawnych

Odpowiedzialność polega na tym, iż deweloper musi obniżyć cenę nieruchomości (zwrócić część gotówki) albo nawet w szczególnych przypadkach dochodzi do odstąpienia umowy. Najlepiej jest w tej kwestii i w razie jakichkolwiek niejasności, wątpliwości zasięgnąć porady prawnika. Jeśli wady są oczywiste i okres nie został przekroczony nie powinno być żadnego, nawet najmniejszego problemu z ustaleniem roszczeń i egzekwowaniem odpowiedzialności dewelopera za wady. Na podstawie ustawy wszystko powinno być proste i zrozumiałe.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *