Praca w Hotelu – sprawdź jakie musisz posiadać umiejętności

bigstock-cute-female-manager-posing-wit-51832438

Branża hotelarska utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Największe znaczenie odgrywają w tym coraz liczniejsze przyjazdy zagranicznych turystów do Polski. Spowodowało to zwiększenie oczekiwań wobec kandydatów starających się o zatrudnienie w hotelu. W jednym takim obiekcie noclegowym może być zatrudnionych nawet kilkaset osób, dlatego warto zestawić wymagane przez pracodawców umiejętności na przykładzie różnych stanowisk.

Menedżer hotelowy

Po dyrektorze jest to druga najważniejsza osoba w hotelu. To on trzyma w ryzach pracę całego zespołu, zarządza kadrą, rozdziela codzienne obowiązki oraz dobiera personel tak, aby stworzyć dobrze współpracujący ze sobą team. Poza tym odpowiada za współpracę z klientami, np. przy organizacji imprez okolicznościowych, konferencji czy szkoleń zawodowych.

pobraneIdealny menedżer powinien posiadać wysokie umiejętności interpersonalne. Bez zdolności nawiązywania kontaktów, radzenia sobie w kryzysowych sytuacjach oraz przemawiania do innych, nie wzbudzi zaufania wśród pracowników. Każdy dzień pracy w hotelu to całkowicie nowe wyzwania, dlatego musi również wykazywać się ogromną kreatywnością. Bardzo istotne jest też zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Życia hotelowego nie można zamknąć w ramach godzinowych. Menedżer musi uczestniczyć w nim nawet poza ustawowym czasem pracy. Na to stanowisko idealnie nadają się osoby przebojowe, energiczne i odpowiedzialne.

Pracownik recepcji

Pierwszym pracownikiem, którego widzimy po wejściu do hotelu, jest właśnie recepcjonista. Dobry obiekt noclegowy kieruje się zasadą według której każdy gość ma czuć się w nim jak we własnym domu. Idealny pracownik recepcji powinien więc być osobą reprezentatywną, o wysokich zdolnościach komunikacyjnych. W związku z tym, że spory odsetek meldujących się w hotelu to goście z zagranicy, obowiązkowo musi biegle władać co najmniej dwoma językami obcymi, z czego angielski stanowi obecnie niezbędne minimum.

Praca recepcjonisty to nie tylko przyjmowanie rezerwacji, wydawanie kart lub kluczy do pokoju i udzielanie pomocy gościom hotelowym, lecz również prowadzenie dobowej dokumentacji recepcji oraz przygotowywanie raportów fiskalnych. W tym zakresie wymagana jest umiejętność perfekcyjnej obsługi programów biurowych, duże zdolności organizacyjne oraz dokładność.

Konsjerż

Jest to wciąż mało popularny w Polsce zawód, obecny głównie w hotelach o podwyższonym standardzie. Konsjerż nieprzypadkowo nazywany jest „osobistym asystentem”, ponieważ odpowiada za spełnianie życzeń wymagających gości. Może zostać poproszony zarówno o zorganizowanie biletów na koncert czy spektakl teatralny, zarezerwowanie stolika w eleganckiej restauracji, jak i odebranie zamówienia znajdującego się na drugim końcu miasta.

Praca konsjerża łączy w sobie pewne cechy recepcjonisty. Musi być uprzejmy i otwarty na gości oraz cechować się bardzo dobrą kontaktowością. Wymagane jest również swobodne dysponowanie jak największą liczbą języków obcych. Ze względu na różnorodne oczekiwania, powinien posiadać doskonałą wiedzę na temat miejscowej oferty rozrywkowej i kulturalnej. Pożądana jest też umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji. Sprawne poruszanie się po mieście stanowi doskonały atut w tym zawodzie. Konsjerż niejednokrotnie musi załatwiać sprawy na odległość, dlatego zwykle wymagane jest od niego również prawo jazdy.

Artykuł opracowano na podstawie materiałów dostarczonych nam przez Hotel Rigga – dziękujemy

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Praca w Hotelu – sprawdź jakie musisz posiadać umiejętności

  1. Ners
    20 stycznia 2017 at 08:59

    Właśnie kończymy urządzać kuchnie w naszym pensjonacie, co powiecie o takich lampach do kuchni http://zlampami.pl/542-antarctica-c0174-05e-plafon.html?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *