Praca na wózku widłowym a bezpieczeństwo w pracach magazynowych

bigstock-Forklift-driver-talking-with-h-847395321

W każdych pracach magazynowych wózkom widłowym powinno się poświęcić odpowiednią uwagę – w szczególności jeśli chodzi o bezpieczeństwo jego użytkowania. Różne potencjalne zagrożenia związane są z operacjami wykonywanymi za pomocą wózka. Pełna kontrola nad wózkiem widłowym zapewnią nie tylko to, że wózek jest bezpieczny dla kierowcy, ale także innych pracowników i majątku firmy.

Wykaz bezpieczeństwa co do wózków widłowych pomoże zapewnić, że wszystko odbywa się tak jak powinno. To pomoże Ci zidentyfikować wszelkie problemy i potencjalne problemy w odniesieniu do wózka widłowego. Dbając o kwestię kontrolną bezpieczeństwa pracy z wózkami na magazynie można uniknąć wielu wypadków.

Na poniższe pytania w liście kontrolnej bezpieczeństwa należy odpowiedzieć tak lub nie, warto też swoją odpowiedź wzbogacić uwagą lub komentarzem, jeśli odpowiedź brzmi: Nie.

  • Informacje ogólne
  • Nazwa firmy
  • Wydział / Dział / Sekcja
  • Lokalizacja
  • Identyfikacja użytkowania wózka widłowego
  • Opis pracy (krótki)

Warunki w miejscu pracy

Należy określić czy jest to obszar operacyjny całkowicie oddzielony od innych pracowników, czy jest tam wystarczająco jasno i czy są znaki bezpieczeństwa, które ostrzegają przed tym, że korzysta się tam z wózka widłowego. Trzeba też wiedzieć, czy pracownicy wiedzą, jak nie wchodzić na trasę wózka. Należy także zamontować lustra w tak zwanych martwych punktach. Trzeba też się zastanowić czy nie są potrzebne jakieś modyfikacje obszaru operacyjnego oraz wszelkich innych konstrukcji.

Sprawdzenie wózka

Czy wózek spełnia wymogi operacyjne?
Czy maksymalna prędkość jest kontrolowana?
Czy klakson, sygnał dźwiękowy cofania, wskaźnik zbliżeniowy i inne funkcje bezpieczeństwa działają prawidłowo?
Czy wózek jest sprawdzany regularnie?
Czy dba się o kwestie konserwacji i naprawy
Czy nie brakuje paliwa dla wózka widłowego
Czy akumulator jest naładowany?
Czy koła wózka są w pełni napompowane?
Czy ciśnienie opony jest wystarczająco bezpieczne?
Czy opony są w dobrej kondycji?
Czy hamulce wózka również działają?
Czy kierownica działa dobrze?
Czy dobrze działa sterowanie biegów?
Czy wszystkie wskaźniki i mierniki działają prawidłowo?
Czy jakakolwiek ciecz wycieka z wózka?
Czy paliwo, olej, płyn hydrauliczny i poziom płynu chłodzącego wystarczy?
Czy przenośna gaśnica umieszczona jest na wózku widłowym?
Czy zadbało się o inny sprzęt ochrony osobistej, taki jak okulary, zatyczki do uszu i obuwie ochronne?

Trzeba też upewnić się, czy nie istnieją ograniczenia prędkości dla pracy w danym magazynie oraz czy istnieją odpowiednie plany zarządzania ruchem w danym miejscu w celu uniknięcia kolizji wózków widłowych z ludźmi bądź opcją urządzeń przenośnych. Trzeba się też upewnić, że
wszystkie procedury bezpieczeństwa związane z wózkiem są jasne a system monitorowania i nadzoru w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy wszystkich procedur został odpowiednio wdrożony.

Środki zaradcze i obserwacja są tak samo wymagane przed użyciem wózka widłowego. To wszystko musi się znaleźć na liście kontrolnej bezpieczeństwa pracy na magazynie z wózkiem widłowym.

Dziękujemy firmie dunpol.com.pl za pomoc w opracowaniu niniejszego poradnika.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *