Ogrzewanie do biura – jakie powinno być?

1. ogrzewanie-do-biura-jakie-powinno-byc_800x534

Odpowiednia temperatura w biurze to gwarancja komfortu, który przekłada się na lepsze wyniki biznesowe. Do ogrzewania biur wykorzystuje się rozmaite rozwiązania, wyróżniające się szeregiem właściwości oraz ciekawymi funkcjami, poprawiającymi dodatkowo wygodę w codziennej pracy.

Jakie ogrzewanie zamontować w biurach? Czym powinno się ono wyróżniać? Kilka wskazówek zaprezentujemy w dalszej części artykułu.

Ogrzewanie w biurze – zasady BHP

Zapewnienie odpowiednich warunków termicznych w miejscu pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Dotyczy to również przestrzeni biurowych. Jaka zatem powinna być temperatura w biurach?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej precyzyjnie określa dolną granicę temperatur dla miejsc pracy. Dla biur i pomieszczeń, w których wykonuje się lekką pracę fizyczną, nie powinna być ona niższa niż 18 stopni Celsjusza. Maksymalne temperatury nie są niestety doprecyzowane. Ustawodawca zaznacza jednak, że jeśli w biurze temperatura przekroczy 28 stopni Celsjusza, wówczas pracodawca musi zapewnić zatrudnionym osobom m.in. napoje.

Przedsiębiorcy powinni dbać o odpowiednie temperatury w biurze nie tylko z powodu norm prawnych. Utrzymanie właściwej temperatury pozwala bowiem uzyskać optymalną wydajność pracy. Jeśli temperatura jest zbyt niska lub zbyt wysoka tempo spada, podobnie jak precyzja działania. A to generuje dodatkowe koszty i znacząco wydłuża czas realizacji poszczególnych zadań.

Z drugiej strony niewłaściwe warunki termiczne, utrzymujące się w biurze przez długi czas, stają się niejednokrotnie przyczyną rozmaitych schorzeń, w tym m.in. infekcji górnych dróg oddechowych, a to przekłada się na absensję pracowników i utrudnienia w codziennej pracy.

Wydajne i sprawne ogrzewanie w biurze jest zatem wręcz niezbędne do sprostania wymogom prawnym oraz lepszej realizacji działań firmowych.

Jakie ogrzewanie do biura?

Jakie ogrzewanie warto wybrać do biura? Opcji jest wiele. Dużą popularnością cieszą się tanie rozwiązania z centralnym kotłem oraz systemem grzejników konwekcyjnych. Inną opcją jest ogrzewanie podłogowe – wodne lub elektryczne, które zyskuje coraz większą popularność i gwarantuje optymalny rozkład temperatur we wnętrzu.

Niekiedy w pomieszczeniach biurowych warto zdecydować się na przenośne grzejniki elektryczne. Duży wybór takich produktów można znaleźć choćby na stronie: https://econovli.pl. Dzięki nim dogrzewa się wnętrza, wymagające okazjonalnie podwyższenia temperatury, lub ogrzewa pomieszczenia, w których z różnych względów nie można zainstalować stałego ogrzewania.

Co powinno wyróżniać ogrzewanie do biura?

Gdy szuka się odpowiedniego grzejnika do biura, trzeba wziąć pod uwagę szereg parametrów, w tym zapotrzebowanie na ciepło, kubaturę pomieszczenia oraz termoizolację. Szacunkowo uznaje się, że zapotrzebowanie na ciepło w budynkach z normalną termoizolacją wynosi 60-80 W/m2, a przestrzeniach energooszczędnych 30-50 W/m2.

Jak wybrać idealne urządzenie? Można skorzystać z prostego wzoru i pomnożyć powierzchnię (m2) przez zapotrzebowanie na ciepło. By mieć pewność, że zakupi się optymalny grzejnik, warto uzyskany wynik powiększyć o dodatkowe 15%.

Wydajne ogrzewanie do biura

Na rynku bez trudu znajdzie się wiele urządzeń o odpowiednich parametrach technicznych i ciekawym wyglądzie, wpisującym się w rozmaite aranżacje. Dzięki temu w każdym biurze da się stworzyć optymalne warunki termiczne, dopasowane do potrzeb pracowników oraz miejsca pracy.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *