Lato coraz bliżej – odkryj istotę klimatyzacji na nowo!

ventilator-349658_960_720Nadchodzi ten czas. Możesz poczuć ciepło, wilgotność, pot pochodzący od ciepła i wilgotności. W zależności od lokalizacji czujesz się, jakbyś był w piekarniku lub w niewygodnej saunie. Nadchodzi lato. Radości lata mogą szybko przerodzić się w wyczerpanie, gdy staniesz na zewnątrz w upale dnia. Możesz pozostać na zewnątrz i smażyć jak jajko lub pozostać w środku z klimatyzacją działającą z pełną mocą.

Co zrobilibyśmy bez klimatyzacji?

Większość z nas zmagałaby się bez niej podczas upalnych miesięcy. Mimo że cenimy zalety dobrej jednostki klimatyzacyjnej, jak ona działa? Które części są niezbędne, aby nas ochłodzić? Który rodzaj jest odpowiedni dla mojej sytuacji? Jak mogę obniżyć rachunki za energię?

Co to jest klimatyzacja i jak działa?

Klimatyzacja to nowoczesny cud. Głównym zadaniem urządzenia jest obniżanie temperatury powietrza i osuszanie powietrza. Większość klimatyzatorów chłodzi powietrze wewnętrzne w procesie zwanym cyklem chłodzenia. Niektóre urządzenia AC wykorzystują odparowanie lub swobodne chłodzenie, aby obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, a do tego niezbędny jest profesjonalny montaż (na ten temat więcej przeczytasz tutaj: https://wroclaw-klimatyzacja.pl/od-czego-zalezy-cena-montazu-klimatyzacji/)

Główne komponenty

System klimatyzacji składa się z wielu elementów. Przedstawiamy kilka głównych komponentów używanych we wszystkich systemach klimatyzacji:

  • Termostat – monitoruje i reguluje temperaturę

  • Parownik – przyjmuje ciekły czynnik chłodniczy

  • Skraplacz – Pomaga w przenoszeniu ciepła

  • Zawór rozprężny – reguluje przepływ czynnika chłodniczego do parownika

  • Sprężarka – pompa, która podnosi ciśnienie czynnika chłodniczego


Aby zrozumieć, gdzie znajdują się wszystkie te części, pomyśl o całej jednostce prądu przemiennego jako o dwóch cewkach: zimnej i gorącej. Po zimnej stronie parownik i wentylator nadmuchują powietrze przez zimne cewki. Po gorącej stronie jest sprężarka, skraplacz i inny wentylator. Wszystkie trzy odprowadzają gorące powietrze ze sprężonego czynnika chłodniczego z pomieszczenia. Pomiędzy obydwoma zestawami cewek znajduje się zawór rozprężny, który reguluje ilość sprężonego ciekłego czynnika chłodniczego wchodzącego do parownika.

Cykl chłodniczy – jak to działa?

Zanim porozmawiamy o cyklu chłodzenia, porozmawiajmy o wrzącej wodzie. Pomoże nam to zrozumieć podstawy termodynamiki.

Gdy płynna woda absorbuje wystarczającą ilość ciepła, woda zamienia się w gaz. Całe ciepło ma tendencję do przemieszczania się z obiektu o wyższej temperaturze do obiektu o niższej temperaturze. W przypadku wrzącej wody, gdy para wodna traci wystarczającą ilość ciepła poprzez kontakt z chłodniejszym powietrzem lub chłodną powierzchnią, zamienia się z powrotem w ciecz. Energia lub ciepło systemu ma tendencję do zmniejszania się z czasem. W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, klimatyzatory nie „dodają chłodzenia”. Zamiast tego cykl chłodzenia usuwa ciepło z powietrza wewnątrz budynku. Zobacz więcej: https://wroclaw-klimatyzacja.pl/jaki-klimatyzator-warto-wybrac/ .

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *