Nowoczesne panele – drewniane schody na miarę XXI wieku

pexels-lina-kivaka-3336158Obraz, który może przyjść do głowy, gdy pomyślisz o panelach schodowych, to okropne schody, które były popularne w latach 60. XX wieku. Jednak w przeciwieństwie do tych wyłożonych boazerią schodów, które były zazwyczaj z litego drewna lub twardej płyty, co ograniczało przepływ światła przez korytarz i tworzyło coś w rodzaju brzydkiego oka, nowoczesne panele, które są używane dzisiaj mogą się bardziej różnić. Główna różnica polega na tym, że nowoczesne panele schodowe są zazwyczaj wykonane z lepszej jakości materiałów, co pozwala na swobodny przepływ światła i ostatecznie otwiera przestrzeń.

Rodzaje paneli na schody

Drewniane panele schodowe wykonane są z drewna o niemal dowolnej grubości. Zazwyczaj różnią się one szerokością panelu lub rodzajem wsporników służących do mocowania ich do szyny bazowej i poręczy.

Jeśli szukasz szerszych paneli lub masz nietypową konfigurację klatki schodowej, najlepiej zastanów się nad wykonaniem paneli szytych na miarę, aby pasowały do odnawianej przestrzeni. Można to zrobić, dopasowując ramę, w której osadzi się panel, a następnie wykonując szablon ze sklejki. Ten szablon można następnie przekazać producentowi, aby zapewnić dokładne dopasowanie. Oczywiście zanim podejmiesz taką decyzję, warto zorientować się ile kosztują schody z paneli – zapraszamy do tego artykułu.

Mocowania i akcesoria

Drewniane panele można montować na różne sposoby. Na przykład można je wsunąć w rowkowaną poręcz i szynę podstawy lub przymocować za pomocą wspornika. Montaż drewnianych paneli schodowych w ryflowanej poręczy i szynie podstawy jest mocowaniem trwałym, co oznacza, że po zamontowaniu nie można go usunąć. Użycie wsporników/zacisków o zabezpieczenia panelu zapewnia większą elastyczność, ponieważ taki panel można w razie potrzeby usunąć.

Jakie części są wymagane do pracy z panelami schodowymi?

Jeśli używasz wspornika lub zacisku – musisz znać grubość paneli, aby upewnić się, że zacisk ma gumową wkładkę o odpowiednim rozmiarze, aby utrzymać panel na miejscu. Na przykład panel o grubości 80 mm będzie wymagał zacisku 80 mm. Zaciski do paneli drewnianych najlepiej stosować z solidną lub nierowkowaną poręczą lub szyną podstawy. Wskazane jest również użycie przezroczystego silikonu w celu zamocowania ich na miejscu w rowku.

Przywracanie lub wymiana paneli

Ludzie często decydują się na wymianę zużytych lub przestarzałych schodów na panele, aby stworzyć nowy, świeży wygląd. Montaż paneli, czy to mocowanie ich za pomocą zacisków, czy też umieszczanie ich w rowkowanej podstawie i poręczach, jest stosunkowo prostym procesem. Zalecamy jednak wynajęcie profesjonalisty do ich montażu, szczególnie jeśli nie masz pewności co do prawidłowego rozmieszczenia lub obsługi.

Czyszczenie i pielęgnacja paneli schodowych

Twoje drewniane panele schodowe powinny być stosunkowo łatwe w utrzymaniu, wymagając tylko, aby mieć pod ręką czystą szmatkę zwilżoną wodą, a następnie czystą, suchą, niestrzępiącą się szmatką, aby usunąć smugi. Roztwór białego octu i wody lub niewielką ilość sprayu do czyszczenia drewna przyda się w celu usunięcia uporczywych zabrudzeń lub śladów, a następnie czystą, suchą, niestrzępiącą się szmatką, aby usunąć wszelkie smugi.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *