Na czym dokładnie polega leasing – instrukcja krok po kroku

lease-car-vs-buying

Leasing jest formą wynajmowania samochodu, z której najczęściej korzystają klienci firmowi. Ponad 70 procent wszystkich właścicieli firm, którzy inwestują w samochody służbowe, decyduje się na podpisanie umowy leasingowej. Jedynie co dziesiąty przedsiębiorca wybiera zakup samochodu za gotówkę czy na raty. Świadczy to o tym, że leasing samochodowy daje przedsiębiorcom całe mnóstwo korzyści.

W dużym skrócie leasing oznacza tak zwaną umowę nazwaną, czyli można odpłatnie użytkować przedmiot leasingu na warunkach określonych przez leasingodawcę oraz w określonym w umowie czasie. W leasing można wziąć każdy typ samochodu, nie tylko osobowy, ale również dostawczy czy ciężarowy. Leasingiem samochodów najczęściej zajmują się wyspecjalizowane w tego typu usługach firmy, do których warto skierować swoje pierwsze kroki w sytuacji, gdy chcemy wynająć samochód na firmę.

Różne rodzaje umowy leasingowej

Leasing występuje w dwóch formach – operacyjnej oraz finansowej. Leasing operacyjny podobny jest do umowy wynajmu, leasing finansowy bardziej przypomina zakup na raty, gdyż po zakończeniu umowy leasingowej można samochód wykupić za określoną kwotę. Trzeba też pamiętać, że oba rodzaje leasingu różnią się pod względem podatkowym. Przedsiębiorca, który bierze auto w leasing, może sobie odpisać opłatę początkową czy całość comiesięcznych rat jedynie w przypadku leasingu operacyjnego. W przypadku leasingu finansowego może sobie wrzucić w koszty opłaty amortyzacyjne oraz odsetki od każdej z rat leasingowych. Leasing samochodowy jest przede wszystkim opcją wygodniejszą od kredytu, a przedsiębiorca nie musi finansować zakupu samochodu z własnych środków. To spore ułatwienie także w przypadku, gdy przedsiębiorca ma potrzebę wzięcia jakiegoś kredytu na firmę. Gdy ma auto w leasingu, a nie w kredycie, ma większą możliwość uzyskania kredytu w banku. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny leasing czy wybrane auto, warto dobrze przeanalizować rynek i porównać oferty różnych firm leasingowych.

Warto rozważyć umowę wynajmu długoterminowego

Oprócz leasingu, dobrym sposobem na auto firmowe może być https://wynajemdlugoterminowyaut.pl/. To dobre rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy potrzebują samochodu na pewien okres czy na sezon, nie chcą natomiast angażować własnych środków finansowych na zakup samochodu, który za jakiś czas może okazać się niepotrzebny. Długoterminowy wynajem aut to doskonałe rozwiązanie, gdyż można korzystać z samochodu przez wiele miesięcy, a nawet lat, a płaci się jedynie comiesięczną opłatę za wynajem.

Co więcej, jeśli wynajmujemy samochód od konkretnej firmy, nie musimy martwić się kwestiami ubezpieczenia, serwisu czy kosztami naprawy w razie jakichkolwiek awarii. Samochód de facto nie jest nasz, koszty naprawy czy usuwania usterek ponosi więc wypożyczalnia. Aktualnie na rynku funkcjonuje wiele wypożyczalni oferujących wynajem długoterminowy, przedsiębiorcy mają więc szeroki wybór i bez problemu znajdą taki samochód, który będzie odpowiadał ich potrzebom

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *