Mini ładowarka i bezpieczeństwo jej użytkowania

wheel-loader-2580460_960_720Pomoc w zapobieganiu obrażeniom i zgonom wśród pracowników, którzy operują, serwisują lub pracują w pobliżu mini -ładowarek ma znaczenie. Ten typ ładowarki jest powszechnie stosowany w rolnictwie, budownictwie i przemyśle ogólnym do transportu materiałów i kopania. Ostatnie badania sugerują, że pracodawcy, przełożeni i pracownicy mogą nie doceniać zagrożeń związanych z obsługą lub pracą w pobliżu mini ładowarek lub mogą nie przestrzegać bezpiecznych procedur pracy w celu kontroli tych zagrożeń. Chcemy dzisiaj nieco bardziej zaznaczyć metody zapobiegania związanych z nimi incydentom.

Mini ładowarki narażają pracowników na ryzyko wywrócenia się i wypadków. Ale mają również funkcje, które narażają pracowników na inne ryzyko obrażeń.

Mini-ładowarka a bezpieczeństwo

Na przykład siedzenie operatora i elementy sterujące znajdują się między ramionami podnośnika i przed punktami obrotu ramienia podnośnika. Dlatego operatorzy ładowarek ze sterowaniem burtowym muszą wchodzić i wychodzić z ładowacza przez przód maszyny. Jeśli pracownik nie wyjdzie lub nie wejdzie prawidłowo, może zostać aktywowany sterownik nożny lub ręczny, co może spowodować ruch ramion podnoszących lub innego narzędzia. Taki incydent może spowodować śmierć lub poważne obrażenia.

Pilne zabezpieczenia

Blokowanie – aby uniemożliwić pracownikom niezamierzone uruchomienie kontroli, producenci mini ładowarek zaczęli wyposażać je w zablokowane systemy sterowania na początku lat osiemdziesiątych. Te elementy sterujące wymagają zabezpieczenia lub uruchomienia niedziałającego elementu sterującego lub elementu mocującego (takiego jak pas bezpieczeństwa) przed uruchomieniem elementów sterujących. Niektóre maszyny łączą dźwignię sterującą z pasem bezpieczeństwa, aby zapobiec ruchowi ramienia podnoszącego, chyba że pas jest zapięty. Inne maszyny łączą dźwignię sterującą z drążkiem, który musi być opuszczony przed operatorem, lub z przełącznikiem ciśnienia w fotelu. Producenci wprowadzili niedawno systemy elektroniczne do wykonywania funkcji blokowania i warto się zainteresować tym wątkiem bardziej.

Konstrukcje zabezpieczające przed skutkami wywrócenia – mini ładowarki są teraz wyposażone w:

  • konstrukcje chroniące przed skutkami wywrócenia,

  • osłony boczne,

  • pasy bezpieczeństwa.

Wszystko to ma chronić operatora w przypadku przewrócenia się maszyny. Boczne ekrany uniemożliwiają operatorowi kontakt z ruchomymi ramionami podnośnika.

Obecne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy dla branży budowlanej nie dotyczą konkretnie ładowarek typu mini. Wymagają jednak od pracodawców ochrony pracowników przed kilkoma zagrożeniami związanymi z obsługą i konserwacją tych maszyn.

Przepisy dotyczą pojazdów silnikowych, zmechanizowanego sprzętu i operacji morskich. Dotyczą ograniczeń operatora, procedur operacyjnych, ochrony przed wywróceniem, ochrony maszyny i procedur konserwacji. Przepisy dotyczące mini ładowarek powinny być znane dla każdego, kto ich używa.

Artykuł powstał we współpracy z: http://www.jar-miniladowarki.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *