Kłamstwo na rozmowach o pracę – czy popłaca?

toa-heftiba-QHuauUyXRt8-unsplashMówienie językiem korzyści na rozmowach kwalifikacyjnych jest konieczne, by nasz potencjalny pracodawca postrzegał nas, jako atrakcyjnych kandydatów na dane stanowisko. Jednak podkreślanie swoich zalet, a kłamstwo, to zupełnie co innego. Warto nauczyć się je odróżniać, gdyż niekiedy granica pomiędzy nimi jest bardzo cienka.

Praca naszych marzeń jest na wyciągnięcie ręki, jeśli tylko odpowiednio dopasujemy dostępne na rynku Oferty pracy do naszych kwalifikacji, preferencji, zainteresowań i osobowości. Nie trzeba uciekać się do kłamstwa, by pozyskać odpowiednie stanowisko. Na portalu Pracuj.pl znajdziemy całą gamę ofert, które umożliwią nam pełne dopasowanie rodzaju pracy do umiejętności, jakie aktualnie posiadamy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie dostępnych narzędzi na Pracuj.pl do znalezienia odpowiedniej oferty pracy niż podwyższanie naszych kwalifikacji kłamstwem.

Dlaczego kłamstwo nie popłaca na rozmowach kwalifikacyjnych?

Przede wszystkim kłamiąc na rozmowie o pracę, od początku narażamy się, na poddawanie naszej uczciwości w wątpliwość. Wszelkiego rodzaju sygnały niewerbalne i tak nas zdradzają, a wprawne oko osób rekrutujących, zawsze je wypatrzy. Dotykanie nosa, nagła zmiana tonu głosu, unikanie kontaktu wzrokowego, to tylko nieliczne z wielu oznak kłamstwa, jakie rekruterzy potrafią wychwycić. Kłamstwa na rozmowach kwalifikacyjnych mogą również prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Jeśli pracodawca przyjmie nas do pracy, w której mamy wykonywać konkretne zadania powinniśmy umieć je wykonać. Osoba, która pochwaliła się umiejętnością prowadzenia wózka widłowego, a w rzeczywistości wcale nie potrafi tego robić, może narazić siebie i swoich współpracowników na utratę życia i zdrowia. Tego typu przykłady można mnożyć i podawać do każdego rodzaju wykonywanej pracy.

Jaka jest różnica pomiędzy kłamstwem a mówieniem językiem korzyści?

Jeśli nie potrafimy prowadzić wózka widłowego, kłamstwem będzie powiedzenie: “potrafię prowadzić wózek widłowy”, natomiast mówienie językiem korzyści, to wypowiedzenie zdania: “zdarzyło mi się dwukrotnie prowadzić wózek widłowy, bardzo dobrze mi szło, chciałbym się tego nauczyć i wiem, że wystarczy kilka lekcji, bym opanował tę technikę do perfekcji”. Mówiąc w ten sposób, nie kłamiemy, wzbudzamy zaufanie i poczucie, że pracownik jest chętny do nauki. Praca dla tego typu ludzi zawsze się znajdzie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *