Księgowość dla firm – wszystko co musisz wiedzieć

accountant-1238598_1280

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to spore wyzwanie. Jest ono tym większe, im większa jest firma: wraz ze wzrostem liczby klientów, pracowników, podwykonawców i partnerów biznesowych wzrasta ilość niezbędnej dokumentacji. Choć do założenia firmy wystarczy kilka prostych zgłoszeń do odpowiednich instytucji, dalsze jej funkcjonowanie wymaga poświęcenia większej uwagi dokumentom i księgom rachunkowym. Przedsiębiorca może łatwo zapomnieć o niektórych niezbędnych dokumentów, co w razie kontroli skarbowej czy jakiejkolwiek innej zewnętrznej kontroli może skutkować karami finansowymi. Po co więc narażać się na niepotrzebne ryzyko strat, jeśli prowadzenie księgowości można zlecić doświadczonym specjalistom?

Poza prowadzeniem ksiąg handlowych, a także podatkowej książki przychodów i rozchodów, do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy również prowadzenie ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz sporządzanie planów amortyzacji czy sporządzanie sprawozdań dla Głównego Urzędu Statystycznego. GUS nie jest pierwszą instytucją, o jakiej się pamięta zakładając czy prowadząc firmę, a jednak trzeba mieć z tyłu głowy, iż raz na jakiś czas także do tej instytucji należy złożyć raport opisujący działanie firmy.

Innym urzędem, który potrafi być zmorą przedsiębiorców, jest Urząd Skarbowy. Jako podatnik indywidualny każdy z nas rozliczyć musi jedynie podatek dochodowy, jednak osoby prowadzące firmy muszą niekiedy rozliczać kilka różnych podatków. PIT i CIT dotyczą wszystkich firm i działalności gospodarczych, natomiast niektóre przedsiębiorstwa mogą się ubiegać o zwolnienie z odprowadzania podatku VAT w pierwszych latach działalności. Niemniej rozliczanie tego wszystkiego i przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji to koszmar dla osoby niemającej wykształcenia i doświadczenia w księgowości.

Do czynności administracyjno-księgowych należy również reprezentowanie firmy przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz wymienionymi już Urzędem Statystycznym i Urzędem Skarbowym. Wezwania do kontroli i audytów, a także kompletowanie i przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji to zadania jednocześnie trudne, żmudne i monotonne, w żadnej mierze nie intuicyjne. Mogą kosztować wiele nerwów, a także i pieniędzy w przypadku stwierdzenia przez którykolwiek z urzędów nieprawidłowości i nałożenia kar finansowych na firmę.

Firmy outsourcingowe zajmujące się obsługą księgową przedsiębiorstw oferują kompleksowe usługi obejmujące nie tylko prowadzenie wszelkiej niezbędnej dokumentacji, ale również kontakty z urzędami czy pomoc w usprawnianiu codziennej księgowości i rachunkowości w firmie. Często zajmują się również kompleksową obsługą kadrową czy innymi powiązanymi dziedzinami. Jako że większość usług świadczona jest zdalnie, nie trzeba nawet koniecznie szukać biura rachunkowego w swojej okolicy. Dobre biuro rachunkowe z Poznania może równie dobrze obsługiwać firmę z Gdańska, co z Lublina – odległość nie gra żadnej roli w czasach Internetu, dlatego też warto szukać najlepszych fachowców.

 

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *