Praca w UK – obowiązki pracodawcy względem pracownika

urban-438393_1280

Praca na Wyspach wciąż jest całkiem atrakcyjną perspektywą dla Polaków. Biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak łatwość w rozpoczęciu działalności gospodarczej lub w dbaniu o dobre ubezpieczenie w UK, nie ma co się dziwić temu, że tak wiele osób decyduje się na pracę właśnie tutaj.

Szukając opcji pracy w UK natkniemy się na szczegółowe opisy praw i obowiązków pracowników. Choć informacje te są szalenie istotne, warto zdawać sobie również sprawę z obowiązków pracodawcy względem pracownika. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze z nich.

Wynagrodzenie i bezpieczeństwo zatrudnienia

sklep BHPZgodnie z prawem brytyjskim, pracodawca przede wszystkim zobowiązany jest do zapewnienia pracownikowi pracy oraz wynagrodzenia za nią. Wypłaty muszą się odbywać w sposób terminowy i mieć wartość określoną wcześniej w umowie. Skoro już o umowie mowa, to warto wspomnieć o tym, że każdy pracownik ma prawo do umowy o pracę – pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi umowę o pracę w momencie, gdy jest on zatrudniony w jakimś miejscu na okres co najmniej miesiąca.

Z umową o pracę wiążą się pewne zabezpieczenia dla pracownika, z którymi pracodawca musi się liczyć. Należy pamiętać o okresie wypowiedzenia – w tym o tym, że jest on ważny w obie strony. Zwolnienie pracownika musi być odpowiednio ugruntowane i zgodne z treścią umowy – wszelkie natychmiastowe zwolnienia raczej wiązać się będą z postępowaniem dyscyplinarnym lub redukcjami etatów.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy (ang. Health & Safety Regulations) są bardzo ważne i nieprzestrzeganie ich może wiązać się z konsekwencjami prawnymi dla pracodawcy. Jak sama nazwa wskazuje, przepisy te istnieją po to, by zapewnić pracownikowi możliwie największe bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Przepisy dotyczą więc wszelkich norm bezpieczeństwa, np. w miejscach pracy fizycznej lub w miejscu z ciężkimi maszynami. Pracodawca musi wtedy upewnić się, że każdy pracownik zaznajomiony został z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa. Co za tym idzie, w obowiązku pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi wszelkich narzędzi, dzięki którym będzie mógł bezpiecznie wykonywać swój zawód. W przypadku, gdy pracownik dozna ciężkiego urazu na zdrowiu w miejscu pracy, pracodawca może jak najbardziej ponosić odpowiedzialność.

Przepisy mają jednak też znaczenie w mniej ciężkich zawodach. Pracownicy biurowi muszą mieć zapewnione odpowiednio wygodne stanowisko pracy, by w miarę możliwości uniknąć trwałych konsekwencji zdrowotnych takiego trybu życia. Co za tym idzie, należy pamiętać o ograniczonej liczbie godzin pracujących, oraz odpowiedniej procedurze wobec nadgodzin. Każdemu pracownikowi przysługuje również przerwa, urlop, oraz zasiłek chorobowy, a w obowiązku pracodawcy jest zapewnić, by wszelkie te kwestie zostały odpowiednio egzekwowane.

Sprawiedliwość i wzajemny szacunek

W prawie pracy w UK funkcjonuje termin “Mutual Trust & Confidence”, który odnosi się do obowiązku zachowania zaufania obu stron. Choć nie jest to tak bardzo regulowane prawnie jak np. przepisy BHP, to pracodawca jest odpowiedzialny za to, by zapewnić pracownikowi jak najbardziej sprzyjającą, szczerą atmosferę pracy. Warto dać pracownikom sposób na bezpieczne zgłoszenie wszelkich zażaleń, by nie dopuścić do zachowań mobbingowych.

 

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 komentarz do “Praca w UK – obowiązki pracodawcy względem pracownika

  1. 27 stycznia 2020 at 14:56

    Na pewno większe zarobki tam są. Sama kilka razy się zastanawiałam czy nie wyjechać właśnie za granicę w poszukiwaniu nowej lepszej pracy. Ale akurat udało mi się w u nas w kraju wskoczyć na wyższe stanowisko z naprawdę dobrymi warunkami. Podoba mi się także to, że szef postanowił wykupić dla nas pakiet medyczny w medicover. W końcu długie oczekiwanie na nfz się skończą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *