W odpowiedzi na prośby naszych czytelników poprosiliśmy doświadczonych inżynierów o pomoc, jeśli chodzi o konstrukcję stalową, a dokładniej o wskazówki dotyczące obniżania kosztów przy budowie ze stali konstrukcyjnej. Oto, czego się dowiedzieliśmy!
1. Używaj standardowych długości stali.
Określenie standardowej długości stali zamiast rozmiarów specjalnych wydaje się być oczywistym sposobem na oszczędności, ale jest zbyt często ignorowane. To też niesie dodatkowe oszczędności, ponieważ eliminuje konieczność:
-
przycinania na wymiar
-
złomowania dodatkowej stali
-
płacenia za nieużyteczne pozostałości.
Być może nasunął Ci się do głowy argument, że określenie np. 20 standardowych sekcji zamiast 10 sekcji specjalistycznych zwiększy koszty poprzez zwiększenie ciężaru zamówienia. Jednak mniejsza waga nie zawsze oznacza mniejsze koszty. Dlatego nasi eksperci zachęcają do zamawianiu standardowych, powtarzalnych rozmiarów (co pozwala producentowi zamawiać większe ilości), bowiem taka opcja zwykle prowadzi do oszczędności.
2. Nie płać za wstępnie zagruntowaną lub pomalowaną stal.
Stal nie musi być zagruntowana ani pomalowana, chyba że będzie:
-
używana jako element architektoniczny (na przykład w atrium)
-
wystawiona na działanie czynników zewnętrznych (jak w garażu)
-
osadzona w środowisku korozyjnym (np. zakład produkcji chemicznej).
Zalewanie i malowanie nie tylko powoduje niepotrzebne koszty, ale może również utrudniać ochronę przeciwpożarową, utrudniając przyczepność materiałów ognioodpornych do stali.
Zalecenie: upewnij się, że Twoje zamówione elementy stalowej konstrukcji wyraźnie nie zawierają gruntu ani farby, dopuszczalny jest jedynie kit ceramiczny. W przeciwnym razie mogą zostać dodane do pakietu. Dzieje się tak dlatego, że stal naturalnie wytwarza niewielkie ilości rdzy i nawet jeśli rdza nie wpłynie na strukturalną integralność stali, jest postrzegana jako nieestetyczna, dlatego stal zwykle jest automatycznie malowana. Pamiętaj, że rdzę można wyczyścić szczotką – w rzeczywistości połączenia muszą być zawsze czyszczone, tak czy inaczej.
Gruntowanie i malowanie może podnieść koszty stali na tyle, że projekt już nie jest tym, który wydawał się tańszy. To po prostu chodzi nie tylko o malowanie kosztów – to także zwiększy koszty zasobów, niedogodności i koszty środowiskowe – to znacznie większy obraz.
3. Upewnij się, że producenci są certyfikowani.
Koszty projektu można zmniejszyć, uzyskując stal od wytwórców, którzy uzyskali certyfikat, zamiast polegać wyłącznie na stali, która ma jeszcze zostać poddana inspekcji. Certyfikacja koncentruje się na całym procesie produkcji i montażu. Certyfikowane firmy dostarczające stal stosują się do zestawu standardów które są kontrolowane przez stronę trzecią – to proces, który eliminuje problemy, zanim stal trafi na miejsce budowy. Lepiej wyłapać wszelkie problemy w zarodku, nić skorygować je już po fakcie, który dodaje czas i koszty do projektu. Zatem poznaj szczegóły tego, co kupujesz i czerp jak najwięcej, za jak najmniej!