Jak ułatwić sobie wejście na rynek pracy?

person-731479_1280

W najbliższych miesiącach wiele młodych osób stanie przed bardzo ważnymi życiowymi decyzjami, ważnymi – bo dotyczącymi wyboru kariery zawodowej. I choć postanowienia te można na dalszej ścieżce profesjonalnego rozwoju jeszcze zmienić, im szybciej zacznie się dążyć w wybranym kierunku, tym większe szanse na powodzenie w danej branży. Jak ułatwić sobie pierwsze kroki na drodze do sukcesu zawodowego?

Zdobywaj doświadczenia

Niezależnie od tego, czy właśnie przygotowujesz się do matury, czy też piszesz swoją pracę dyplomową, musisz myśleć o swojej przyszłej pracy. Istotnym ułatwieniem w tym zadaniu będzie zdobycie doświadczenia zawodowego. Wolontariat? Praktyki? Staże? Wszystko to wpływa na późniejsze decyzje rekruterów. Nawet jeśli zakres obowiązków w ich trakcie nie będzie zgadzał się z  tym, co rzeczywiście chciałbyś robić w przyszłości, da Ci przewagę nad innymi kandydatami na dane stanowisko. Bo może osoba analizująca CV stwierdzi, że wykonywałeś podobne zadania? Na pewno puste CV nie zrobi dobrego wrażenia. Pamiętaj, że wstępna analiza CV trwa zwykle około kilku sekund. Nawet jeśli masz wykształcenie kierunkowe, brak informacji o odbyciu praktyki czy stażu spowoduje, że rekruter szybko odłoży Twój życiorys na stos innych aplikacji, a wraz z nim – szansę na Twoją pierwszą pracę.

Analizuj ogłoszenia

Przeglądanie baz z ofertami to najlepsze, co możesz zrobić przed pójściem do pierwszej poważnej pracy, a nawet przed podjęciem decyzji o ścieżce kształcenia. Dostarczy Ci to wielu cennych informacji: dowiesz się, jakich specjalistów poszukuje się na rynku pracy, jakich oczekuje się od nich kompetencji, a także wielu innych informacji, które pozwolą Ci wyprzedzić innych kandydatów w konkursie na wymarzone stanowisko. Możesz np. zapoznać się w programami komputerowymi wymaganymi w ogłoszeniu. Chcesz zostać analitykiem? Popracuj nad znajomością Excela i naucz się programowania w VBA. Chcesz pracować w obsłudze klienta? Postaw na jakiś popularny CRM. W internecie znajdziesz wiele (płatnych i darmowych) kursów z programów, którymi na co dzień posługuje się wielu specjalistów.

Zrób prawo jazdy

To jedna z najlepszych decyzji, jakie możesz podjąć, by podnieść swoje szanse na rynku pracy. Posiadanie prawa jazdy kategorii B to jeden z najczęstszych wymogów, które zobaczysz na ogłoszeniach o pracę. Nawet jeśli na danym stanowisku pracy, nie będziesz ostatecznie zmuszony do prowadzenia pojazdu, uprawnienia dają wyraźny znak pracodawcy, że jesteś człowiekiem mobilnym i otwartym na wymagania, jakie stawia przed nami współczesny świat. To inwestycja, która przyda się na lata, dlatego im wcześniej się zdecydujesz na zdobycie „prawka”, tym lepiej. Ponieważ wymagania i zasady egzaminów często się zmieniają, warto zawsze sprawdzić, jakie są aktualne oczekiwania wobec przyszłych kierowców. Możesz to zrobić, np. tutaj: https://www.gazelka.pl/kurs-prawa-jazdy-warszawa-radarowa.html

Ucz się języków

Choć wszyscy dookoła głośno o tym mówią, decyzję o nauce języka jakoś łatwo nam odkładać w czasie. A to błąd. Angielski to dziś już niestety zbyt mało. Raport TNS informuje nas, że 38% Polaków mówi w jednym języku obcym, 15% dwoma językami. Dziś pracodawcy najczęściej wymagają przynajmniej komunikatywnej znajomości języka angielskiego, a Ci, którzy znają dodatkowo inny język obcy, mogą liczyć na pracę właściwe w każdym zawodzie. Wielu pracodawców jest gotowych nauczyć pracownika realizacji jego zadań, jeśli jest cenny z punktu widzenia znajomości języka. A im bardziej egzotyczny język, tym większa szansa na wyższe zarobki.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *