Instruktor strzelectwa sportowego – kariera i zarobki

Firearms Enthusiasts Practice Shooting At Gun Range

Wybierając ścieżkę kariery, najlepiej zdecydować się na zawód, który nie tylko będzie dawał nam odpowiednie zarobki, ale również będzie w jakiś sposób związany z naszą pasją. Jeśli uwielbiamy strzelectwo sportowe, być może ciekawą propozycją będzie dla nas praca instruktora. Co trzeba posiadać, by można było nim zostać oraz na jakie zarobki można tu liczyć?

Niezbędne kursy i pozwolenia

Oczywiście jeśli chcemy być instruktorami strzelectwa i pracować na ostrej broni, to niezbędne będzie odpowiednie pozwolenie. Uzyskać je mogą jedynie osoby niekarane, które przejdą odpowiednie testy psychologiczne oraz sprawnościowe. Jednak by być instruktorem, niezbędne zazwyczaj będzie też ukończenie odpowiednich kursów. Mają one swoją część teoretyczną, która pomoże zapoznać się z bronią, jej historią oraz rodzajami. Ważniejsza jest jednak część praktyczna, dzięki której przyszły instruktor dowie się jak postępować z bronią  i jak uczyć strzelania innych. Kursy kosztują zwykle od 700 do 1000 złotych. Czy więc by zostać instruktorem wystarczy mieć pozwolenie oraz certyfikat ukończenia takiego kursu? Teoretycznie tak. Pamiętajmy jednak, że – jak w każdym zawodzie – premiowane przez pracodawców są osoby z doświadczeniem. Tym bardziej, że instruktorami często zostają byli wojskowi oraz sportowcy i to oczywiście oni będą mieli największe szanse, by zdobyć dobrą pracę. Warto jest więc zadbać o rozwój swojej wiedzy w tej dziedzinie po przez czytanie tematycznych czasopism. Coraz większą popularność zdobywają także blogi militarne (np. http://www.bunqer-militaria.pl) na których znajdziemy pomocne opinie i recenzje na temat różnego sprzętu militarystycznego. Możemy też oczywiście założyć własną działalność, otworzyć swoją strzelnicę lub po prostu uczyć strzelania jako freelancerzy.

Jeśli natomiast z różnych powodów nie chcemy uzyskiwać certyfikatów, jest i na to rozwiązanie. W Polsce można bez żadnych zezwoleń posiadać i używać wiatrówki oraz broń typu Air Soft Gun – wystarczy do tego jedynie dowód osobisty. Można więc bardzo łatwo zostać instruktorem strzelania na takiej broni. Oczywiście to też wymaga odpowiednich umiejętności, ale także odpowiedzialności – taka broń może być również bardzo niebezpieczna.

Na jakie zarobki możemy liczyć?

Przede wszystkim trzeba się zdecydować, czy bycie instruktorem ma być naszą podstawową pracą, czy może chcemy traktować to jako coś dodatkowego. Godzina pracy instruktora zwykle kosztuje od 15 do 20 złotych. Może być więc to bardzo ciekawa forma dodatkowego dochodu. A jeśli chcemy się zajmować tylko tym? Pracując dość dużo, będziemy w stanie zarobić do ok. 3 tysięcy złotych. Być może dla wielu nie będą to zbyt atrakcyjne zarobki, ale jeśli będzie to połączenie pasji oraz pracy, to może się to okazać ciekawym pomysłem na życie. Warto też pamiętać, że aby się tym zajmować wcale nie potrzeba mieć świetnych kwalifikacji oraz doświadczenia, choć oczywiście będzie ono mile widziane. Strzelectwo jest coraz popularniejsze, więc niewykluczone, że i zarobki instruktorów będą rosły w najbliższych latach. A nawet jeśli tak się nie stanie, to na pewno możemy być pewni, że pracy dla takich instruktorów prędko nie zabraknie. Niespokojna sytuacja polityczna sprawia, że ludzie coraz chętniej chcą się nauczyć strzelectwa sportowego. I to wcale niekoniecznie dla sportu, ale po prostu by czuć się bardziej bezpiecznie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *