Czym się różni prawnik od rady prawnego?

benefits-of-being-a-lawyer_3356d782-cf92-4ba9-93d7-3eb09363ee66

Prawo niejedno ma imię – tak samo, jeśli chodzi o specjalistów związanych z świadczeniem usług w ramach wymiaru sprawiedliwości. Najczęściej mylone przez przeciętne obywatela są kompetencje prawnika i radcy prawnego, dlatego właśnie przyjrzymy się temu, jakie są między nimi różnice oraz czy w ogóle są jakieś podobieństwa.

Różnice pomiędzy radcą prawnym, a prawnikiem.

Co ciekawe… od lipca 2015 roku zaszły zmiany, na podstawie których można uznać, że właściwie nie ma żadnej różnicy między tymi dwoma specjalistami. Niegdyś, czyli przed zaistniałymi zmianami mogliśmy mówić o konkretnej, zasadniczej różnicy (i wbrew pozorom wcale nie chodzi o to, że prawnicy są zwyczajnie bardziej pyskaci od tych drugich) lecz chodziło o to, że prawnikom przysługiwały uprawnienia występowania w roli obrońcy zarówno podczas procesów karnych, jak i karnoskarbowych. Natomiast z drugiej, radcowie prawni nie mieli tak wielkich uprawnień, ale byli ograniczeni do sprawdzenia się jedynie jako jako pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych czy też pokrzywdzonych. Tłumacząc na chłopski rozum:

radca prawny nie mógł bronić podejrzanego oficjalnie, jeśli chodzi o sprawy karne czy wszelkie inne, natomiast prawnik miał z ramienia prawa takie uprawnienia.

Jeśli kogoś interesuje to zagadnienie w sposób szczególny warto poczytać co nieco na temat rysu historycznego, z którego takie a nie inne uprawnienia wynikły. Jednak tak jak wyżej napisane – dzisiaj już to prawo nie obowiązuje.

Zasadnicze podobieństwa między prawnikiem a radcą prawnym

Jeśli szuka się porady prawnej – trzeba wiedzieć, że zarówno jeden jak i drugi przedstawiciel prawa takiej porady udzieli. I jeden i drugi może napisać bądź pomóc w pisaniu pozwu i to bez względu na rodzaj sprawy, której to on będzie dotyczył. Oba zawody mogą świadczyć usługi zarówno dla klientów indywidualnych jak i przedsiębiorstw. W obu przypadkach również konieczne jest ukończenie studiów na kierunku prawo, a później trwającej 3 lata aplikacji. Tylko wtedy ma się prawo do uzyskania tytułu zawodowego. I co najważniejsze – już obie profesje mogą reprezentować klienta w sądzie.

Zasadnicze różnice między prawnikiem a radcą prawnym

Tak jak wcześniej wyjaśniliśmy do lipca 2015r. Jedynie prawnik mógł być pełnoprawnym obrońcą w sprawie karnej i karnoskarbowej natomiast żaden radca prawny nie posiadał uprawnień tego rodzaju, co jak już wiadomo uległo zmianie. Inną różnicą (cały czas obowiązującą) jest to, że radca prawny ma możliwość podjęcia zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w podmiotach zewnętrznych, nie jest zatem ograniczony jedynie do kariery zawodowej w ramach kancelarii prawnej, ale może działać w instytucjach takich jak np. wszelkiego rodzaju urzędy bądź spółki. Jeśli chodzi o prawnika to jego swoboda w tej kwestii jest dużo bardziej ograniczona. Natomiast najbardziej widoczną na pierwszy rzut oka różnicą jest zwyczajnie inny kolor żabotu zakładanego w sądzie. Dla prawników jest przeznaczony ten w kolorze zielonym, natomiast kolor niebieski jest dedykowany właśnie dla radców prawnych.

Więcej informacji na temat pracy adwokata na stronie http://www.blog-adwokatpawelborowski.pl/adwokat-kancelaria-adwokacka-wroclaw-uslugi/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

3 komentarz do “Czym się różni prawnik od rady prawnego?

 1. Rome117
  8 grudnia 2016 at 10:13

  A czy droga nauki obu zawodów jest taka sama? To znaczy, czy na radcę prawnego muszę też kończyć studia prawnicze?

  • Janusz
   9 grudnia 2016 at 08:26

   Z tego co wiem to na radcę prawnego nie musisz kończyć studiów prawniczych. Zapytaj tutaj http://adwokat-riedel.pl o szczegół. Prawnik najlepiej Ci to wytłumaczy :)

 2. Tomi
  13 kwietnia 2020 at 11:34

  Z doświadczenia wiem, że nie każdy adwokat Tarnowskie Góry będzie odpowiedni do prowadzenia każdej sprawy. Jeśli szukacie dobrego prawnika, warto szukać osoby, która specjalizuje się w konkretnym rodzaju prawa. Do spraw rodzinnych lepiej nie zatrudniać kogoś, kto specjalizuje się w obsłudze firm i odwrotnie. Ja dobrego prawnika znalazłem z polecenia znajomych – opinie innych są najlepszym wyznacznikiem jakości usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *