Czy w biurach pełnych kwiatów naprawdę pracujemy lepiej?

Biura pozbawione zdjęć, pamiątek i innych rozrywek są najbardziej toksyczną przestrzenią, w którą można włożyć człowieka – zdaniem psychologów w opublikowanym dokumencie, który mówi, że pracownicy osiągają lepsze wyniki, gdy rośliny domowe są w obfitości dodawane do miejsc pracy.

flowerpot-3047461_960_720

Wielu było już takich, którzy badali tę kwestię od 10 lat i doszli do wniosku, że pracownicy są o 15% bardziej wydajni już, gdy miejsca “odchudzone” są wypełnione choćby kilkoma roślinami doniczkowymi, gdyż pracownicy aktywnie angażujący się w otoczenie są lepszymi pracownikami.

Więc zastanawiające jest, dlaczego moda na spartańskie biura była tak dominująca w świecie biznesu. To wskazuje na to, że nawet małe wiosenne cebulki kwiatowe prowadzące do dużej zieleni mogą szybko poprawić wydajność.

Kiedy rośliny wprowadza się do biur – to każda jedna roślina na metr kwadratowy – poprawia wydajność pracownika w zakresie lepszej pamięci i innych podstawowych testów, które są mierzalne w tym kontekście. Ważne jest, aby każdy mógł zobaczyć roślinę z widoku swojego biurka, bowiem jeśli pracujesz w środowisku, w którym jest coś, co sprawi, że będziesz psychicznie zaangażowany, będziesz:

  • szczęśliwszy,
  • lepiej pracował.

W badaniu wybrano rośliny, ale zdjęcia, zmiany w świetle, a nawet zapach mogą zostać wykorzystane do osiągnięcia podobnego efektu. Miejmy nadzieję, że ten obszerny projekt – pierwszy tego rodzaju przeprowadzony w funkcjonujących biurach – zakopie praktykę minimalistycznych biur, dla której mówiono, że nie ma poparcia naukowego.

Profesor który jest współautorem tego opracowania, dodał: że spartańska filozofia ma negatywny wpływ na wiele dziedzin organizacyjnych, a omówione wyżej badania podważają powszechne przekonanie, że mniej znaczy więcej. Czasami mniej to tylko mniej.

Rośliny mają znaczenie!

Skumulowany materiał dowodowy z ponad dekady badań nad relacją człowiek-natura dostarcza jednoznacznej odpowiedzi: kontakt z roślinnością, w różnych okolicznościach, jest bardzo korzystny dla zdrowia i dobrego samopoczucia człowieka.

Pojawiające się dowody sugerują również, że w biurach umieszczanie roślin i możliwość spoglądania na roślinność zmniejsza stres, przywraca zdolność uwagi i poprawia wydajność w różnych zadaniach poznawczych.

Wpływ wewnętrznych roślin na zdrowie pracowników

Norweskie badanie z lat 1995-96 stanowi najlepszy dowód na korzyści zdrowotne roślin. Zespół badawczy zbadał 60 pracowników biurowych, z których każdy miał w pobliżu roślin. W pierwszym roku badania połowa badanych posiadała doniczkę z kwiatem zainstalowaną na parapecie okna i dużą podłogę w pobliżu swoich biurek, podczas gdy pozostali badani doświadczali standardowych warunków biurowych bez roślin.

W drugim roku badania warunki zostały odwrócone, a rośliny przeniesiono do przestrzeni roboczych grupy bez roślin. Naukowcy zbadali objawy zdrowotne za pomocą standardowego narzędzia ankietowego, które mierzyło:

  •  Objawy neuropsychologiczne (zmęczenie, ból głowy, problemy z koncentracją)
  • Objawy błony śluzowej (kaszel, ból gardła, zatkany nos, podrażnienie oka)
  • Problemy ze skórą (sucha lub zaczerwieniona skóra)

Wyniki pokazały, że:

  • Objawy neuropsychologiczne zmniejszyły się o 23%, gdy rośliny były obecne.
  • Zmęczenie zmniejszyło się najbardziej – o 30%
  • Objawy ze strony błon śluzowych zmniejszyły się ogółem o 24%, gdy pojawiły się rośliny.
  • Kaszel zmniejszył się o 37%, a suchość w gardle o 25%
  • Sucha skóra została zmniejszona o 23% w przypadku roślin w obszarze roboczym.

A więc – biegnij po kwiaty do swojego biura!

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *