Budujemy ziemiankę – jakie fundusze na to przeznaczymy?

concept-agricultural-work-male-female-feet-rubber-shoes-digging-ground-shovels-earth-view-above-118344469

Ziemianka w ogrodzie lub na działce to bardzo dobry pomysł, jeśli chcemy mieć więcej miejsca na przechowywanie warzyw, owoców czy przetworów. Wbrew pozorom, budowa ziemianki nie jest dużym obciążeniem finansowym i może sobie na nią pozwolić praktycznie każdy właściciel domu czy działki.

Ziemianka to większa lub mniejsza piwniczka, która jest usytuowana bezpośrednio w gruncie. Dzięki temu panują w niej idealne warunki do przechowywania produktów żywnościowych. W ziemiance temperatura oscyluje w granicach kilku stopni Celsjusza, optymalna jest również wilgotność powietrza. Oczywiście, pod warunkiem, że cały proces budowy będzie wykonany prawidłowo. Podobnie, jak w przypadku innych obiektów, także ziemianka wymaga fachowych i dokładnie przeprowadzonych prac.

Lepiej zlecić fachowcom niż budować samemu

Budowlani-24Budowa ziemianki to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od tego, jak ma być duża oraz jakie pojawią się problemy z dodatkowymi pracami. Koszt ten obejmuje jednak jedynie materiały do wykonania ziemianki, a nie prace fachowców. Jeśli nie będziemy wykonywać ziemianki samodzielnie, a zdecydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalistów, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z usługami ekipy budowlanej. Kto jednak nigdy nie prowadził żadnych prac budowlanych, zdecydowanie powinien rozważyć wynajęcie ekipy fachowców. Owszem, budowa ziemianki nie jest skomplikowana, ale trudno ją wykonać jedynie w oparciu o tutoriale internetowe czy inne poradniki. Lepiej zapłacić nieco więcej, ale mieć pewność, że ziemianka będzie spełniała wszelkie oczekiwania i przez wiele lat będzie służyła bezproblemowo i bez żadnych prac naprawczych. Im lepsza jakość wykonania, tym większa pewność dla inwestora.

Być może zainteresuje Cię również budowa piwniczki w ogrodzie

Do przechowywania warzyw, owoców i domowych przetworów

Przydomowe piwniczki usytuowane w ziemi nie są wymysłem naszych czasów. Już w starożytności właśnie w taki sposób przechowywano produkty żywnościowe. Pod ziemią panuje bowiem doskonały mikroklimat, który przedłuża trwałość warzyw, owoców czy wykonywanych z nich przetworów. Jeśli w ziemiance zamierzamy trzymać warzywa korzeniowe, takie jak marchewka, ziemniaki czy buraki, można spokojnie przechowywać je nawet przez kilkanaście miesięcy, pod warunkiem, że warzywa dobrze przygotujemy do przechowywania. Należy przede wszystkim usunąć te warzywa, które wykazują objawy chorobowe – w warunkach przechowalniczych rozwijają się bowiem liczne choroby, które mogą zająć nawet wszystkie warzywa. W przypadku owoców przechowywanie w ziemiance jest nieco krótsze, ale i tak zdecydowanie dłużej można je przechowywać w ziemiance niż w typowej spiżarni. Ziemianka w ogrodzie czy na działce jest również doskonałym rozwiązaniem do przechowywania domowej roboty wina czy innych napojów. Jeśli nie mamy dużego mieszkania czy piwnicy, za to spora działkę, budowa ziemianki to najlepszy sposób, by raz na zawsze zapomnieć o kłopotach z miejscem do przechowywania przetworów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *