Legalne zatrudnienie w Niemczech dla opiekunek – jak się odbywa?

pexels-vladislav-vasnetsov-1625956Bez niemieckiej umowy, bez niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego. Ogromna ilość polskich kobiet opiekuje się starszymi Niemcami i mieszka w ich domach bez legalnego zatrudnienia. Bez tych kobiet doszłoby do kryzysu opieki. Oficjalnie jednak nie istnieją.

Szacuje się, że 90% prac opiekuńczych w domu jest podejmowanych w Niemczech nielegalnie

Rosnąca populacja osób starszych w kraju coraz bardziej woli pozostać w domu: robi to trzy czwarte z około 4,1 miliona osób wymagających codziennej opieki. W związku z tym nastąpił boom na opiekę domową, której kolejne rządy – do tej pory – nie potrafiły uregulować. Agencje czarnorynkowe nadal podcinają przepisy prawne, unikając składek na ubezpieczenie społeczne i ignorując płacę minimalną. Jeśli chcesz więc zatrudnić się tam legalnie – konieczne jest znaleźć równie legalny serwis dla opiekunek osób starszych, który Ci to zapewni.

Luki w niemieckim prawie oznaczają, że model zatrudnienia osoby, w której domu również mieszkasz, od dawna nie jest rozpoznawany, tworząc „szarą strefę”. Jednak zatrudnianie kogoś bez umowy i bez opłacania składek na ubezpieczenie społeczne jest przestępstwem – i do tego nie można dopuszczać.

Szacuje się, że 300 000 rodzin – nie ma oficjalnych danych – które zatrudniają pracowników opieki w tej „szarej strefie” w przeważającej mierze rozumie, że łamią prawo, powiedział.

Zmiana zasad gry – jak pracować legalnie jako opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Od 2020 roku widać, że rząd niemiecki mocno idzie w kierunku uregulowania sektora opieki nad seniorami, nawet jeśli podstawa prawna pracy wymaga dalszego dopracowania – jest to duży krok naprzód. Austria wyprzedza Niemcy pod względem regulacji sektora opieki domowej. Kraj zezwala osobom zajmującym się opieką na stałe na deklarowanie się jako samozatrudnieni. „Dobry system” Austrii jest więc niejako dobrym wzorem do naśladowania w tym sektorze.

To dobry system, ponieważ praca opiekuńcza w praktyce polega na dyżurowaniu 24 godziny na dobę. Kiedy klient dzwoni do ciebie pięć razy w nocy, to pomagasz mu pięć razy w nocy. Każdy dzień jest inny. Charakter i zakres prac zmienia się również w zależności od potrzeb i oczekiwań rodzin powierzających seniora w opieka. Dzisiaj klienci nie tylko chcą opiekunów – oni chcą kucharzy, sprzątaczy i kupujących.

Nieodłączna trudność w wyznaczaniu granic w zakresie czasu i zadań oznacza, że bez regulacji pracownicy opieki są w Niemczech narażeni na wyzysk. Model biznesowy agencji czarnorynkowych jest uzależniony od bliskości krajów o znacznie niższych przeciętnych dochodach, a których obywatele korzystają ze swobody przemieszczania się w obrębie UE. Agencje z siedzibą w Niemczech nawiązują partnerstwa z organizacjami w Europie Wschodniej, które dokonują dla nich rekrutacji, a następnie umieszczają opiekunów u niemieckich rodzin bez rejestrowania ich w lokalnym urzędzie, załatwiania ubezpieczenia zdrowotnego lub sprawdzania ich kwalifikacji. Tak nie może być, dlatego zawsze upewnij się kto pomaga Ci w legalnym zatrudnieniu tamże.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *