Dobry sen jest ważny dla zdrowia ludzkiego organizmu. Dlatego szczególną uwagę zawsze przywiązuje się do aranżacji sypialni. Ale co zrobić, jeśli pomieszczenie przeznaczone na sen jest bardzo małe? Czym może być projekt małej sypialni, aby stała się wygodna i atrakcyjna?
Aranżacja małej sypialni wymaga bardzo starannej analizy, w końcu jeśli szerokie łóżko, pojemna szafa, szafki nocne czy komoda bez problemu wejdą do „dużej sypialni”, to w małej trudno będzie to osiągnąć. Dlatego przede wszystkim należy pomyśleć o ustawieniu mebli w małej sypialni, a potem poszerzeniu przestrzeni w sposób optyczny – jak na to pozwalają dekoracje i tapety, które można znaleźć w ofercie: https://tappy.pl.
Z pewnością najpotrzebniejszym meblem w sypialni jest łóżko.
W małej sypialni łóżko “królewskich rozmiarów” prawie nie będzie się mieścić (king size) i będzie wyglądać na zbyt obszerne. Przy projektowaniu małej sypialni należy preferować bardziej kompaktowe modele łóżek.
Na przykład w małych sypialniach dobrze sprawdzają się różne rozkładane łóżka, których dolna część zamienia się w wygodne pudła do przechowywania pościeli. Za takim łóżkiem świetnie będzie prezentować się fototapeta z oferty: https://tappy.pl/oferta/fototapety/. Nawiasem mówiąc, łóżka na platformie, ale nie na nogach, nie tylko będą o wiele bardziej praktyczne w małej sypialni, ale również przyczynią się do wizualnego powiększenia pomieszczenia.
Niezależnie od małej sypialni, oprócz łóżka potrzebne będą również inne meble. Na przykład na małych stolikach nocnych można przechowywać niezbędne drobiazgi, także „przestrzeń pionowa” aktywnie uczestniczy w małych sypialniach.
Jeśli w małej sypialni znalazło się miejsce na dodatkowe szafki, należy wybrać etui lekkie i łatwe do dekoracji projekty, które „nie obciążą” projektu małej sypialni. J
Jak uczynić małą sypialnię przytulną i wygodną?
Istnieje kilka ogólnych zasad i przyjęć stylistycznych, dzięki którym zaprojektowanie małej sypialni będzie jak najbardziej przytulne i wygodne. Pod wieloma względami te zasady i przyjęcia dotyczą właściwego doboru skali kolorów i oświetlenia w sypialni.
Aby wizualnie zrobić małą sypialnię to więcej, nie tylko na ścianach i suficie, ale również i na podłodze należy wybrać najjaśniejsze odcienie:
-
piaskowy,
-
kremowy,
-
delikatny niebieski,
-
jasnozielony itp.
Należy pamiętać, że kupa jasnych akcentów kolorystycznych negatywnie wpływa na odbiór małego pomieszczenia, dlatego wystarczy tylko kilka małych takich akcentów.
Poziomy rysunek średniej wielkości na ścianach, laminat lub parkiet ułożony diagonalno, łatwe kurtyny powietrzne, dobre oświetlenie — to wszystko w projektowaniu małej sypialni sprzyja tworzeniu efektu powiększenia przestrzeni. Również w tym kierunku dobrze „działa” fototapeta: nałożony na nie obraz z perspektywą pozwoli „oszukać” wygląd i sprawić, że pomieszczenie będzie bardziej wizualnie większe i atrakcyjne.
W małej sypialni nie powinno być zbyt wielu akcesoriów — one, podobnie jak meble o dużych gabarytach, tylko zajmują przestrzeń. W małej sypialni wystarczy kilka drobnych dodatków, które podkreślą tożsamość wnętrza.