Praca przez internet a podatek dochodowy – czy są jakieś różnice?

man-office-desk-computer

Osoby, które pracują przez internet bardzo często traktują to jakie swoje główne źródło zarobku. Muszą więc liczyć się z tym, że trzeba dobrze dopilnować wszelkich kwestii podatkowych. Zarabianie w internecie również jest przychodem, z którego należy się rozliczać.

Osoby, które pracują przez internet, wybierają różne formy rozliczeń ze swoimi zleceniodawcami. Najczęściej jest to rozliczenie na podstawie faktur lub praca na umowę o dzieło. Kto jest specjalistą w jakiejś branży i ma pewność, że jego przyszłość zawodowa jest właśnie w internecie, najczęściej decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli chodzi o rozliczenia. Za każdą wykonaną pracę wystawia się bowiem klientowi fakturę. Sposób rozliczeń podatkowych uzależniony jest od tego, jaką wybrało się formę opodatkowania. Nie różni się natomiast w żaden sposób od przepisów, które obowiązują w etatowej pracy. Własna działalność ma sporo plusów, a przy tym daje więcej możliwości. Wielu zleceniodawców idzie bowiem na łatwiznę i wolą wybierać takich wykonawców, którzy bez problemu wystawią fakturę, a nie tych, z którymi trzeba podpisywać umowę o dzieło. Wtedy zleceniodawca ma zdecydowanie więcej papierkowej roboty, jeśli chodzi o rozliczenia z urzędem skarbowym.

Umowy o dzieło dla początkujących

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z pracą przez internet, najczęściej rozliczają się ze zleceniodawcami na podstawie umowy o dzieło. Nie prowadzą bowiem własnej działalności, a pracę w sieci traktują jako źródło dodatkowych dochodów, a nie główne źródło utrzymania. Takie umowy również muszą być uwzględniane w rocznym zeznaniu podatkowym, o czym należy pamiętać. Osoby, które pracują na umowę o dzieło mają jednak nieco mniej możliwości niż te, które prowadzą działalność i mogą szybko i sprawnie wystawić fakturę.

Praca przez internet to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających nowych możliwości zawodowych. Stwarza bowiem o wiele więcej szans na znalezienie dobrych zleceniodawców. To szczególnie ważne w przypadku osób mieszkających w małych miejscowościach, w których lokalny rynek pracy jest dosyć ubogi i nie pozwala rozwinąć skrzydeł. Przez internet natomiast można pracować dla firm z całej Polski i nie tylko. Aby pracować przez internet, trzeba jednak mieć konkretne umiejętności lub sporo wolnego czasu. Początki zwykle są dosyć trudne i nie jest tak, że od razu zarabia się spore pieniądze. Trzeba poświęcić sporo czasu na poznanie jakiejś branży, zorientowanie się w tematyce, znalezienie klientów. Nie można więc myśleć o pracy przez internet zbyt lekko – nie jest to sposób na zarabianie szybkich pieniędzy bez wysiłku. A jeśli faktycznie widzimy gdzieś ogłoszenia o tym, żeby wejść w jakieś internetowe działanie, bo szybko zarobimy miliony, lepiej z takich ofert nie korzystać. Najczęściej są to piramidy finansowe, które służą jedynie do wyłudzania pieniędzy. Na pewno nie jest to możliwość długofalowego zarobku.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *