Praca przez internet a podatek dochodowy – czy są jakieś różnice?

man-office-desk-computer

Osoby, które pracują przez internet bardzo często traktują to jakie swoje główne źródło zarobku. Muszą więc liczyć się z tym, że trzeba dobrze dopilnować wszelkich kwestii podatkowych. Zarabianie w internecie również jest przychodem, z którego należy się rozliczać.

Osoby, które pracują przez internet, wybierają różne formy rozliczeń ze swoimi zleceniodawcami. Najczęściej jest to rozliczenie na podstawie faktur lub praca na umowę o dzieło. Kto jest specjalistą w jakiejś branży i ma pewność, że jego przyszłość zawodowa jest właśnie w internecie, najczęściej decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. To bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli chodzi o rozliczenia. Za każdą wykonaną pracę wystawia się bowiem klientowi fakturę. Sposób rozliczeń podatkowych uzależniony jest od tego, jaką wybrało się formę opodatkowania. Nie różni się natomiast w żaden sposób od przepisów, które obowiązują w etatowej pracy. Własna działalność ma sporo plusów, a przy tym daje więcej możliwości. Wielu zleceniodawców idzie bowiem na łatwiznę i wolą wybierać takich wykonawców, którzy bez problemu wystawią fakturę, a nie tych, z którymi trzeba podpisywać umowę o dzieło. Wtedy zleceniodawca ma zdecydowanie więcej papierkowej roboty, jeśli chodzi o rozliczenia z urzędem skarbowym.

Umowy o dzieło dla początkujących

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z pracą przez internet, najczęściej rozliczają się ze zleceniodawcami na podstawie umowy o dzieło. Nie prowadzą bowiem własnej działalności, a pracę w sieci traktują jako źródło dodatkowych dochodów, a nie główne źródło utrzymania. Takie umowy również muszą być uwzględniane w rocznym zeznaniu podatkowym, o czym należy pamiętać. Osoby, które pracują na umowę o dzieło mają jednak nieco mniej możliwości niż te, które prowadzą działalność i mogą szybko i sprawnie wystawić fakturę.

Praca przez internet to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających nowych możliwości zawodowych. Stwarza bowiem o wiele więcej szans na znalezienie dobrych zleceniodawców. To szczególnie ważne w przypadku osób mieszkających w małych miejscowościach, w których lokalny rynek pracy jest dosyć ubogi i nie pozwala rozwinąć skrzydeł. Przez internet natomiast można pracować dla firm z całej Polski i nie tylko. Aby pracować przez internet, trzeba jednak mieć konkretne umiejętności lub sporo wolnego czasu. Początki zwykle są dosyć trudne i nie jest tak, że od razu zarabia się spore pieniądze. Trzeba poświęcić sporo czasu na poznanie jakiejś branży, zorientowanie się w tematyce, znalezienie klientów. Nie można więc myśleć o pracy przez internet zbyt lekko – nie jest to sposób na zarabianie szybkich pieniędzy bez wysiłku. A jeśli faktycznie widzimy gdzieś ogłoszenia o tym, żeby wejść w jakieś internetowe działanie, bo szybko zarobimy miliony, lepiej z takich ofert nie korzystać. Najczęściej są to piramidy finansowe, które służą jedynie do wyłudzania pieniędzy. Na pewno nie jest to możliwość długofalowego zarobku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *