Roślina posiadająca właściwości lecznicze – śliwa tarnina

bharath-raj-n--laN0yECGm0-unsplash

Ogólne informacje

Należy wiedzieć, że czas kwitnięcia tej rośliny występuje w okresie od kwietnia do maja. Jeśli chodzi o budowę zewnętrzną to jest ciernistym krzakiem, gęsto rozgałęzionym. Liście śliwy są eliptyczne, spodem przy żyłkach owłosione. Roślina ta kwitnie bardzo rzęsiście, owoce (granatowoczarne z pestkami) często zimują na krzakach. Jeśli chodzi o występowanie to porasta w miejscach nasłonecznionych, w prześwietlonych lasach, na skałach, od nizin do gór całej Europy. Lubuje się w glebach średnio wapnistych, i dość łatwo znosi ciepło i suszę. Roślina ta jest często uprawiana. A jeśli chodzi o zbiory to kwiaty zbiera się w pączkach, które jeszcze są nie rozwinięte, ale już białe. Natomiast zbieramy owoce dobrze dojrzałe, i możemy to już robić po przymrozkach.

Suszenie

Samo suszenie powinno wyglądać następująco: kwiaty suszymy szybko, możemy to robić na słońcu (łatwo wtedy wilgotnieją) natomiast owoce najlepiej suszyć w podwyższonej temperaturze, podsuszywszy na słońcu (pamiętajmy, uważajmy aby ich nie spalić).

Skład chemiczny

A skład chemiczny przedstawia się następująco: w kwiatach zawarte są – głównie flawonoidy, trochę glikozydu cyjanowodorowego, sole mineralne oraz cukry; a owocach zawarte są – garbniki, glikozydy, kwasy organiczne, barwniki, pektyny oraz cukry.

Jakie jest zastosowanie lecznicze tej rośliny?

Należy wiedzieć, że kwiat tej rośliny od dawna jest znanym środkiem moczopędnym, zwiększa wydzielanie moczu i soli sodu, obniża łamliwość i przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, działa przeciwzapalnie, ogólnie zwiększa wydzielanie substancji szkodliwych, działa lekko przeczyszczająco (używa sie przeważnie u dzieci). Natomiast owoce stosuje się przeważnie przeciwko zapaleniom oraz biegunkom. Co możemy przygotować leczniczego z tej rośliny? Należy wiedzieć, że najpowszechniejsza dawka kwiatów: odwar z 1 łyżeczki ziół na 1 szklankę wody, zażywamy 2-3 razy dziennie po 1/3 – 1/2 szklanki. Natomiast warto wiedzieć, ze dla dzieci lepszy jest syrop (62 g cukru, 38 ml odwaru z kwiatów), który powinien być spożywany kilka razy dziennie po 1 łyżeczce. A owoce wykorzystujemy przy występowaniu nieswoistych biegunek (także dla dzieci) i w tym celu należy pół 1 łyżeczki owoców zagotować w 1 szklance wody, pijemy 3-4 razy dziennie po 1 łyżeczce. Taki odwar może posłużyć też nam do płukania gardła i jamy ustnej przy zapaleniach.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-pogrzeb-c-6.html

Polecamy:
- Jak wygląda praca kierowcy tira?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *