OK, mamusie i tatusiowie. To zarówno list miłosny, jak i przestroga. Wiem, jak ciężko pracujesz. Chcesz, żeby Twoje dzieci radziły sobie jak najlepiej. Ciężko pracujesz, wychodząc z siebie, czytając dla nich scenariusze, zabierając ich ze szkoły, zmieniając ich harmonogramy i goniąc od przesłuchania do przesłuchania, nie wspominając o zabraniu ich do ich trenera wokalnego, trenera aktorskiego, na lekcje tańca, zajęcia sportowe i wszystko inne, co tylko jest dostępne. Jesteś super rodzicem i zrobiłabyś wszystko, aby Twoje dziecko było szczęśliwe.
Nie ma wystarczająco dużo czasu na to, aby zrobić wszystko. Po ściągnięciu czapki możesz zostać poproszony o pojawienie się znów na castingu po drugiej stronie miasta. To imponujące, jak bardzo wspierasz swoje dzieci. Ale w którym momencie jest już tego „za dużo”? Jaki jest najlepszy sposób na przygotowanie dziecka do castingu, gdy tak wiele się dzieje? A co najważniejsze, czy Twoje dziecko ma nadal czas na zwykłą zabawę?
Wszyscy chcą, aby Twoje dziecko dostało rolę czy sesję. Ty, twój agent, menedżer i reżyser castingu pracują nad tym, żeby tak się stało. Nic innego się nie liczy – wymówki, ilość zadań domowych, przeprosiny. Najważniejszą rzeczą, jakiej oczekują wszyscy reżyserzy castingu w przesłuchaniach na kamerach, jest to:
- aby dzieci zachowywały się sposób naturalny,
- przeniesienie ich autentycznej osobowości na przesłuchanie,
- pełne przygotowanie i dobra zabawa.
Dzieci mogą być wspaniałymi aktorami i sięgać po ekstremalne emocje, płakać na zawołanie i rozśmieszać do rozpuku. Ale czy w tym wszystkim nie zatraca się to, co jest najważniejsze: ich dziecięcy urok? Lepiej sięgnąć po przygotowanie ich do castingu w bardziej zgodny z ich naturą sposób.
Ćwiczenie pamięci
Większość dzieci nie jest wystarczająco przygotowana, jeśli wchodzą do pokoju przesłuchań i cały czas wpatrują się w scenariusz. Albo jeszcze gorzej, zamiast patrzeć na to, co się dzieje na scenie, myślą tylko o kolejnej linijce. To widać w ich oczach. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić jako rodzic, jest pomóc im w ćwiczeniu zapamiętywania. Spraw, aby ta nauka była fajna. Porozmawiaj o tym, co oznaczają kolejne wersy i dlaczego mają za zadanie to powiedzieć. Niech spróbują tego na wiele różnych sposobów. Chcesz się upewnić, że są one tak dobrze przygotowane, jak to możliwe, aby mogły wejść i być w pełni obecne na scenie, a także być otwarte na uwagi. Po prostu razem przez to musicie przejść. Przy okazji ćwicz też naturalny look dziecka na scenie – to znacznie ułatwi poczucie swobody. Inspiracji szukaj na dzieciakowelove.pl.
Czytanie całego scenariusza
Ale któż by miał na to czas!? Mówię Ci, to naprawdę jest ważne. To powinno być częścią pracy domowej każdego dziecka aspirującego na małą gwiazdę. Jest to sytuacja, której nie robi wielu rodziców, ale da ci to ogromną przewagę w przesłuchaniach, a także w kontekście scen – jeśli się o to wspólnie postaracie. Znajdź czas, aby przynajmniej przejrzeć go, zrozumieć, co się dzieje. Wiele razy w sytuacji oddzwonienia reżyser zapyta dziecko o scenariusz, postać i okoliczności. Chcesz, żeby maluch był na to przygotowany, a w skrypcie znajdują się wskazówki, które pomogą mu się w tej sytuacji odnaleźć. Nie ignoruj tak wielkiej pomocy!