Bardzo często mówi się, że cudze chwalimy, swego nie znamy. Wszystko jest kwestią gustu, ale trudno się z takim postawieniem sprawy nie zgodzić. Niejednokrotnie podczas wakacji wybieramy się poza granice Polski, tak jakby w Polsce nie było, gdzie wypocząć. Od razu jednak trzeba powiedzieć, że tematem tekstu nie będzie ilość miejsc. Po prostu skupimy się na Krakowie.
Czy w Krakowie każda osoba znajdzie coś dla siebie?
Najlepiej, aby wszyscy samodzielnie udzielili odpowiedzi na to pytanie. Jako że jednak nie jest to możliwe, czas podejść do sprawy w zupełnie inny sposób. Przede wszystkim należy zacząć od zainteresowań ludzi. Ludzie muszą mieć świadomość, czego potrzebują. Być może wydaje się to dziwne, ale czasem jest tak, że nie wiemy, czego tak naprawdę chcemy.
Przejdźmy teraz do atrakcji, które zagwarantuje nam miasto. Warto od razu powiedzieć, że opcje, które zostaną podane, należy uznać tylko i wyłącznie za przykłady. Nie sposób odnieść się do wszystkiego.
Na początek Zamek Królewski na Wawelu. Zamek ten należy określić budowlą, która jest rozmieszczona wokół nieregularnego dziedzińca krużgankowego. W budowli tej możemy znaleźć zachowane częściowo dawne dekoracje.
Kiedy mówi się o Krakowie, nie da się nie wspomnieć na temat Sukiennic. Sukiennice przez wieki musiały zmagać się z wieloma przemianami i obecny kształt w żaden sposób nie może być nawiązaniem do dawnych sukiennic. Współcześnie sytuacja przedstawia się tak, iż mamy dwa rzędy kramów — głównie z pamiątkami, biżuterią, czy rękodziełami.
Czas przenieść się na najsłynniejsze wzgórze, czyli Wawel. Zbudowanie Wawelu miało miejsce ze skał wapiennych. We wschodniej części wzgórza mamy do czynienia z obecnie renesansowym zamkiem, zachodnia część to pracownie konserwatorskie oraz pomieszczenia wystawowe.
Przenosimy się teraz do dzielnicy Kazimierz. Dzielnica ta jest dawnym miastem lokowanym przez Kazimierza Wielkiego. Doszło tutaj do utworzenia olbrzymiego rynku, rynek ten określa się dzisiaj jako Plac Wolnica (związane było to z możliwością sprzedaży mięsa wolnego od podatków). Dobrze wiedzieć, że przez wiele wieków Kazimierz był miejscem współistnienia oraz przenikania się kultury żydowskiej, oraz chrześcijańskiej.
Ostatnim naszym przykładem jest ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. To najstarszy ogród w Polsce, jego założenie miało miejsce w 1783 roku. Ogród od lat 50-tych ma powierzchnię ok. 10 ha. Obecnie na jego terenie znajdziemy m.in. kilka palmiarni.
Nie zapominajmy o dokładnym sprawdzeniu pogody
Jak do tej pory w tekście pojawiały się same pozytywne informacje. Można powiedzieć, że teraz czas na coś, co zapewne nie musi być pozytywne. Należy przez to rozumieć pogodę. Pogoda Kraków jak w każdym polskim mieście jest dosłownie różna i warto, abyśmy mieli to na uwadze. Naturalnie trzeba przez to rozumieć zapoznanie się z prognozą pogody. (pamiętajmy jednak, że prognoza ma to do siebie, że nie musi się sprawdzić). Dodatkowo dobrze jest mieć jakiś plan B — miejsca/miejsce, gdzie deszcz nie będzie stanowił problemu.